Redakcja Polska

Polskie badania nad przydatnością mikroglonów wulkanicznych w kosmosie

08.08.2024 11:00
Ewa Borowska, doktorantka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, założycielka start-upu Extremo Technologies, została kierownikiem misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Realizacja eksperymentu w kosmosie możliwa jest dzięki porozumieniu podpisanemu przez ministra rozwoju i technologii z Europejską Agencją Kosmiczną.
Audio
  • Rozmowa z Ewą Borowską o badaniach nad mikroglonami, które można wykorzystać w Kosmosie [posłuchaj]
Ewa Borowska w PRdZ
Ewa Borowska w PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała siedem kontraktów z polskimi instytucjami i firmami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wśród nich znajduje się projekt kierowany przez Ewę Borowską, doktorantkę Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW.

Eksperyment naukowy Space Volcanic Algae ma na celu zbadanie ekstremofilnych mikroglonów wulkanicznych do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych, co będzie miało znaczenie w przyszłych misjach kosmicznych oraz zastosowaniu w obiegu zamkniętym i medycynie kosmicznej. To pierwsza polska misja z glonami na ISS.

Misja będzie niespotykaną dotąd szansą dla polskiego sektora kosmicznego na udział w badaniach prowadzonych na orbicie okołoziemskiej.

Z Ewą Borowską, doktorantką Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, założycielką start-upu Extremo Technologies, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

 

Współpraca międzynarodowa szansą dla Polski na sukcesy w branży kosmicznej

30.11.2023 16:41
W trakcie trzeciego Włosko-Polskiego Forum Aerospace dyskutowano o możliwościach współpracy w ramach projektów związanych z branżą kosmiczną.

Polskie firmy z kontraktami na realizację eksperymentów w kosmosie

14.05.2024 11:02
Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem umów z polskimi firmami i instytucjami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Eksperymenty będą realizowane podczas planowanego lotu polskiego astronauty na ISS.

Zorze polarne nad Polską. Naukowcy UW wyjaśniają wyjątkową aktywność tego zjawiska

22.05.2024 15:23
Ostatnie wyjątkowo widowiskowe zorze polarne widziane nad Polską to efekt zbliżającego się maksimum aktywności Słońca. Rozpoczęło się ono szybciej niż przewidywano i będzie o wiele silniejsze niż te obserwowane od lat. Astronomowie uspokajają, że choć maksimum aktywności Słońca wiąże się z licznymi burzami geomagnetycznymi oraz silniejszym promieniowaniem, to nie powinno być groźne dla ludzi.

Polska firma w kosmicznych projektach EagleEye i Ariane 6

07.07.2024 14:21
Technologie polskiej firmy Scanway polecą w kosmos w dwóch ważnych misjach - największym polskim satelicie EagleEye oraz w nowej europejskiej rakiecie nośnej Ariane 6.

55 lat temu człowiek po raz pierwszy stanął na Księżycu

20.07.2024 10:13
55 lat temu człowiek stanął na powierzchni Księżyca. Pierwszy na Srebrnym Globie postawił stopę członek misji "Apollo 11", amerykański astronauta Neil Armstrong, który wypowiedział wówczas słynne słowa "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".