Polskie Radio
Section05

badania polskich naukowców

Polski nanosatelita HYPE – mały krok dla AGH, wielki skok dla polskiej nauki kosmicznej

14 stycznia 2025 roku zapisze się na kartach historii polskiej kosmonautyki jako dzień wyjątkowy. Z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 w ramach misji Transporter-12, wynosząc na orbitę najmniejszego polskiego satelitę HYPE. Projekt jest efektem pracy studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszonych w Kole Naukowym SatLab AGH, we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA kosmos badania esa NASA SpaceX

Na PGE Narodowym naukowcy z całej Europy rozmawiają o podboju kosmosu

Europejscy naukowcy odpowiedzialni za podbój kosmosu debatują w Warszawie o przyszłości branży kosmicznej. Na PGE Narodowym trwa trzydniowa konferencja organizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego. To pierwsze takie wydarzenie dla naukowców z całej Europy biorących udział w projektach naukowych dotyczących eksploracji kosmicznej.
Zobacz więcej na temat:  kosmos POLSA Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Polskie badania nad przydatnością mikroglonów wulkanicznych w kosmosie

Ewa Borowska, doktorantka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych UW, założycielka start-upu Extremo Technologies, została kierownikiem misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Realizacja eksperymentu w kosmosie możliwa jest dzięki porozumieniu podpisanemu przez ministra rozwoju i technologii z Europejską Agencją Kosmiczną.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Europejska Agencja Kosmiczna

Jaką rolę odgrywa żelazo w organizmie? Ważne odkrycie polskich naukowców

Polskie badania dotyczące żelaza zostały zauważone na całym świecie. - Skupiliśmy się na białkach, które mogą uczestniczyć w wyczuwaniu poziomu żelaza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Katarzyna Mleczko-Sanecka, koordynatorka projektu badawczego. Z czym wiąże się niedobór lub nadmiar żelaza w organizmie?
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski medycyna Adrian Nowakowski Katarzyna Mleczko-Sanecka ochrona zdrowia społeczeństwo NAUKA żelazo Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej