Redakcja Polska

"Rzeczpospolita": wciąż jest za mało prywatnych akademików

27.09.2024 21:09
Rynek prywatnych akademików w Polsce jest niewielki, zdominowany przez kilku dużych inwestorów; tymczasem potrzeby są ogromne - informuje "Rzeczpospolita".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/Monkey Business Images

W Polsce jest ponad 1,2 mln studentów uczących się na 359 uczelniach. Na miejsce w uczelnianym akademiku może liczyć mniej niż 10 proc. studentów. Uwzględniając prywatne akademiki, wskaźnik zbliży się do 11 proc. - informuje dziennik.

W Polsce działają obecnie 32 prywatne akademiki, które oferują niemal 13 tys. miejsc. Najwięcej – ponad 3,5 tys. – w Krakowie. Łódź i Wrocław mają ich po niemal 2,1 tys. – Warszawa jest na czwartym miejscu z 1,5 tys. łóżek w prywatnych akademikach.

Obecnie w budowie jest sześć prywatnych obiektów, dzięki którym liczba łóżek zwiększy się o niemal 2,3 tys. Najwięcej nowych miejsc dla studentów zaoferują akademiki w Gdańsku i Warszawie - odpowiednio 850 i 764.

Według dziennika na polskim rynku wciąż jest miejsce na nowe akademiki; nie ma miasta, o którym można powiedzieć, że ich podaż zakwaterowania przewyższa już popyt. Najmniej miejsc w porównaniu z liczbą studentów jest w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu.

Jak podaje "Rz" problemem są wysokie ceny wynajmu mieszkań. Czynsze w prywatnych domach studenckich zależą od miasta i adresu w mieście - w Warszawie wynajem jednoosobowego pokoju studenckiego typu studio, z łazienką i aneksem kuchennym, to często wydatek co najmniej 2,9 tys. zł. W Krakowie czy Wrocławiu najtańsze jednoosobowe pokoje to koszt całkowity rzędu 2,2–2,5 tys. zł.

W największych miastach akademickich liczbę studentów, którzy mogliby być zainteresowani przystępną cenowo ofertą akademików, można liczyć w dziesiątkach tysięcy.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: studenci dom studia

Branża turystyczna na Dolnym Śląsku czeka na gości. "Ślady wielkiej wody szybko znikają"

23.09.2024 11:51
Powódź na Dolnym Śląsku spowodowała, że nawet tam, gdzie nie ma zniszczeń, goście masowo odwołali rezerwacje w hotelach i pensjonatach. Wczoraj o nierezygnowanie z wypoczynku apelował premier Donald Tusk.

Rekordowe lato na lotnisku Chopina w Warszawie

24.09.2024 12:05
Rekordowe lato na lotnisku Chopina w Warszawie. Władze portu przedstawiły statystyki letnich miesięcy.

Minister Adam Szłapka: Polska chce przyspieszyć procedury, by otrzymać unijną pomoc po powodzi

24.09.2024 14:20
Polska chce przyspieszyć maksymalnie wszystkie procedury, by otrzymać szybko pieniądze z unijnego funduszu solidarności na usuwanie skutków powodzi. Powiedział o tym w Brukseli minister do spraw europejskich Adam Szłapka. Unijne wsparcie finansowe ma być dwutorowe.

Ekonomista o tytule Europejskiej Stolicy Kultury dla Lublina: może być motorem napędowym gospodarki

26.09.2024 08:00
- Kultura może stać się jednym z motorów napędowych gospodarki – powiedział ekonomista, prof. Zbigniew Pastuszak, komentując przyznanie Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.