Redakcja Polska

Ekonomista o tytule Europejskiej Stolicy Kultury dla Lublina: może być motorem napędowym gospodarki

26.09.2024 08:00
- Kultura może stać się jednym z motorów napędowych gospodarki – powiedział ekonomista, prof. Zbigniew Pastuszak, komentując przyznanie Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Панарама Любліна Shutterstock/ArtMediaFactory

O tytuł walczyły cztery polskie miasta: Bielsko–Biała, Lublin, Katowice i Kołobrzeg. Wyniki ogłosiła w środę przewodnicząca panelu ekspertów konkursu ESK Suvi Innilń.

Prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Zbigniew Pastuszak powiedział, że tytuł może wpłynąć na międzynarodową promocję miasta, wzrost zainteresowania turystów, rozwój biznesu, w konsekwencji poprawić standard życia mieszkańców i przychody instytucji kultury.

"Miasto będzie mogło wykorzystać przyznanie tego tytułu, nie tylko jako element promocyjny różnych wydarzeń i instytucji kultury. Na spektaklach, koncertach, wystawach, przedstawieniach będą się pojawiać goście z Polski i z zagranicy. To powinno się przekładać na sprzedaż biletów i przychody instytucji kultury" – stwierdził ekonomista.

Założył, że większy napływ turystów w czasie wydarzeń i w przyszłości przełoży się też na poprawę pozycji instytucji, restauracji, hoteli i innych przedsiębiorstw, które "wokół kultury żyją albo z kulturą współpracują".

"Kultura może stać się jednym z motorów napędowych gospodarki" – przyznał prof. Pastuszak. Jako przykład podał Londyn oraz Las Vegas i Reno w Stanach Zjednoczonych, które żyją z kultury i rozrywki skierowanych do bardzo zróżnicowanych grup klientów.

Jak zwrócił uwagę, uzyskanie tytułu ESK jest też szasną dla artystów i instytucji na przyciągnięcie mecenasów. "To szansa dla młodych ludzi na realizację ich projektów artystycznych i - być może - znalezienie zatrudnienia lub finansowania pomysłów artystycznych w przyszłości" – stwierdził ekonomista.

Zdaniem prof. Pastuszaka, lockdown w czasie pandemii pokazał, że kultura ma szasnę rozwijać się, a nawet zarabiać, jeśli dostosuje się do technologicznych oczekiwań społeczeństwa. Jako przykład wskazał popularność streamingów internetowych z wydarzeń kulturalnych.

"Żyjemy w czasach zmiany funkcjonowania i oczekiwań społeczeństw. Dochodzą do głosu ludzie internetu, którzy dobrze zarabiają, mają wyższe aspiracje i realizują potrzeby wyższego rzędu. Są w stanie wydać więcej na kulturę, jeśli mają do niej łatwy dostęp i jest im ona podana w interesujący sposób" – stwierdził ekonomista.

Prof. Pastuszak zwrócił uwagę na "efekt promocyjny dużego wydarzenia międzynarodowego", jakim było uzyskanie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 r. "Nagle świat się dowiedział, że Lublin jest bardzo dużym, europejskim, otwartym i tolerancyjnym ośrodkiem akademickim i młodzież stanowi istotną część jego populacji. To dodatkowo otworzyło miasto na świat, pojawiło się więcej informacji dotyczących możliwości zwiedzenia Lublina lub studiowania i pracy w mieście. Pojawili się przedstawiciele samorządów z kilkunastu krajów, z którymi nawiązano bezpośrednie relacje. Pojawili się też zagraniczni studenci, którzy znaleźli w Lublinie pracę. Te kontakty będą się przekładać także na relacje w przyszłości" – zauważył.

"Program "Europejskich Stolic Kultury" ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Organizacja wydarzeń związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. będzie okazją do promocji zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej" – napisano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W informacji podkreślono, że "dodatkową korzyścią będzie wzrost liczby turystów w roku obchodów, co wpłynie na rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Ponadto wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury wpływają na wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej społeczności lokalnej".

"Miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas jest wypełniony festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupiają uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju" – napisano na stronie ministerstwa kultury.

Lublin jest trzecim polskim miastem z tym tytułem. W 2000 r. Europejską Stolicą Kultury był Kraków, a w 2016 r. – Wrocław.

PAP/ho


Instytut Polski w Paryżu obchodzi 45-lecie działalności

25.09.2024 10:52
Instytut Polski w Paryżu świętuje we wrześniu 45-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie we wtorek wieczorem odbyło się poza siedzibą Instytutu, która jest w trakcie remontu. Mimo tych prac, zaplanowanych na dwa lata, placówka jest aktywna na mapie kulturalnej Paryża.

Phishing najczęstszą formą cyberprzestępczości w Polsce. Jak się przed nim bronić?

25.09.2024 13:15
Rocznie odnotowywanych jest kilkadziesiąt przypadków cyberprzestępstw z udziałem nastolatków. Jednym z nich jest phishing. Chodzi o metodę oszustwa, w której sprawca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych danych albo pieniędzy. O tym zjawisku mówili eksperci podczas międzynarodowej konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".

Litwa: Polacy oddali hołd zamordowanym w Ponarach podczas II wojny światowej

25.09.2024 16:34
W Kwaterze Polskiej w podwileńskich Ponarach odbyły się Uroczystości Ponarskie z udziałem Wojska Polskiego. W lesie ponarskim podczas drugiej wojny światowej Niemcy przy udziale litewskich formacji kolaboracyjnych zamordowali około stu tysięcy osób, w tym wielu Polaków.Do Ponar przyjechali m.in. przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie, kombatanci oraz uczniowie z wileńskich szkół. Nie brakowało również Polaków, którzy przyjechali z kraju specjalnie na tę uroczystość.

Unikatowa wystawa „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie

26.09.2024 10:00
Wystawa „Józef Chełmoński” od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To duża wystawa jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego, autora takich obrazów jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Czwórka”. Prezentuje wizje natury, widoki wsi i sceny z życia, które od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.