Redakcja Polska

Unikatowa wystawa „Józef Chełmoński” w Muzeum Narodowym w Warszawie

26.09.2024 10:00
Wystawa „Józef Chełmoński” od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. To duża wystawa jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego, autora takich obrazów jak „Babie lato”, „Bociany” czy „Czwórka”. Prezentuje wizje natury, widoki wsi i sceny z życia, które od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.
Audio
  • Wystawa malarstwa Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie [posłuchaj]
Józef Marian Chełmoński Babie lato
Józef Marian Chełmoński "Babie lato"Wikipedia/domena publiczna

Dyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie dr hab. Agnieszka Lajus przypomniała, że wystawa znakomicie rezonuje ze współczesnością. „119 obrazów, rysunki, z ponad 20 Muzeów publicznych w Polsce, na świecie. Wiele obrazów od prywatnych kolekcjonerów, spadkobierców artysty, którym wyrażamy głęboką wdzięczność, że zechcieli udostępnić swoje obrazy na wystawę tego podręcznikowego już artysty, klasyka sztuki dziewiętnastego wieku ” - powiedziała dr Agnieszka Lajus.

Kustosz kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie i współkuratorka wystawy „Józef Chełmoński” Ewa Micke-Broniarek przypomniała, że artysta i jego twórczość są wielowymiarowi. „Droga twórcza Chełmońskiego to przejście od dynamiki, rozmachu scen utrzymanych absolutnie w formule realizmu, porażającym wręcz naturalizmem ujęcia typów ludzkich czy konkretnych sytuacji, po wyciszone dzieła, będące wyrazem kontemplacyjnego stosunku artysty do natury” - przypomniała Ewa Micke-Broniarek.

Układ wystawy odzwierciedla najważniejsze dziedziny malarskich zainteresowań Chełmońskiego: jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi i ich urodą oraz jako wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego jej duchowy wymiar. „Wystawa dzieli się na trzy rozdziały, w których opowiadamy o głównych wątkach twórczości Chełmońskiego”, wskazał współkurator wystawy Wojciech Głowacki. „Pierwszy rozdział nosi tytuł „Malarska kronika życia wsi”, drugi - „Fascynacja końmi”, a trzeci - „Pejzaż”. Wystawę poprzedza wstęp” - wyjaśnił kurator wystawy.

Dodał, że „Rozpoczyna się ekspozycja w hallu górnym. Tam umieszczone zostały szczególnie istotne w dorobku Chełmońskiego obrazy, zapowiadające główne wątki jego twórczości. Jest tam płótno „Przed karczmą”, „Kurka wodna”, „Bociany” i jedyny istniejący malarski autoportret artysty” - zaznaczył Wojciech Głowacki. Wystawa stanowi zwieńczenie projektu badawczego realizowanego wspólnie przez Muzea Narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie w latach 2022-2025.

Towarzyszy jej pełny katalog dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego. W muzealnej księgarni dostępne są publikacje towarzyszące wystawie - katalog oraz przewodnik po wystawie.Honorowy patronat Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanny Wróblewskiej. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami medialnymi są między innymi: Polskie Radio i Dwójka Polskiego Radia. Wystawa prezentowana będzie od 27 września do 26 stycznia 2025 roku.


IAR/ho

W siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite ruszy projekt przebudowy biblioteki

15.09.2024 20:34
Stowarzyszenie Instytutu Literackiego Kultura zrealizuje projekt przebudowy i remontu biblioteki w siedzibie paryskiej "Kultury" w Maisons-Laffite pod Paryżem. Dzięki temu nową siedzibę zyska kilkadziesiąt tysięcy tomów z biblioteki Jerzego Giedroycia.

150 lat temu zmarł Maksymilian Gierymski, malarz i powstaniec styczniowy

16.09.2024 16:29
16 września 1874 roku w Bad Reichenhall (Bawaria) zmarł Maksymilian Gierymski - starszy brat Aleksandra Gierymskiego - powstaniec styczniowy, artysta malarz, prekursor realizmu w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Miał niespełna 28 lat.

Film „Pod Wulkanem” polskim pełnometrażowym kandydatem do Oskara

19.09.2024 16:45
"Pod Wulkanem" to wnikliwy obraz stanu emocjonalnego młodej, inteligenckiej, ukraińskiej rodziny Kowalenków, którą wybuch wojny zastaje ostatniego dnia wakacji na Teneryfie. Ich powrót do Kijowa okazuje się niemożliwy. W jednej chwili z turystów stają się uchodźcami.

Muzycy dla powodzian. Utwór "Moja i Twoja Nadzieja” powraca w nowej wersji

22.09.2024 10:45
"Moja i twoja nadzieja” powraca - największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej łączą siły, by pomóc ofiarom powodzi w ramach akcji Telewizji Polskiej #RazemDlaWas