Redakcja Polska

Instytut Polski w Paryżu obchodzi 45-lecie działalności

25.09.2024 10:52
Instytut Polski w Paryżu świętuje we wrześniu 45-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie we wtorek wieczorem odbyło się poza siedzibą Instytutu, która jest w trakcie remontu. Mimo tych prac, zaplanowanych na dwa lata, placówka jest aktywna na mapie kulturalnej Paryża.
Instytut Polski w Paryżu jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych promujących polskich twórców i artystów
Instytut Polski w Paryżu jest miejscem wielu wydarzeń kulturalnych promujących polskich twórców i artystówFoto: Źródło fot.: Instytut Polski w Paryżu

Historia budynku przy rue Jean Goujoun 31 związana jest z postacią hrabiego Aleksandra Colonny Walewskiego, francuskiego polityka i dyplomaty, syna Napoleona Bonapartego i Marii Walewskiej. Budynek pod numerem 29 został wykupiony w 1932 roku przez Bank Polski i powiększony przez połączenie go z sąsiednim, pod numerem 31. Mieścił się tam następnie polski konsulat, a od 1979 roku budynek jest siedzibą Instytutu Polskiego.

- To prestiżowe miejsce; wiele krajów marzyłoby o takiej lokalizacji tuż przy Polach Elizejskich, nad Sekwaną, z widokiem na wieżę Eiffla - mówi dyrektorka Instytutu Joanna Wajda.

Instytut Polski w Paryżu uruchomiono na podstawie umowy międzyrządowej i porozumień, które umożliwiły także otwarcie w tym okresie w PRL dwóch Instytutów Francuskich - w Krakowie i Warszawie. Jubileuszowa publikacja Instytutu Polskiego zawiera reprodukcję notki z dziennika "Le Monde" z 1 września 1979 r., informującej o otwarciu w Paryżu polskiej placówki kulturalnej w dawnej siedzibie konsulatu.

Historyczna siedziba wymagała remontu, który rozpoczął się w sierpniu 2023 roku. Gdy się zakończy, budynek stanie się "centrum kultury polskiej w Paryżu, przestrzenią do opowieści o Polsce na wielu poziomach" - zapowiada Joanna Wajda. Odnowiony gmach mieścić będzie salę kinową na 100 osób, która istniała też wcześniej, przestrzeń ekspozycyjną na wystawy, miejsce na spotkania z publicznością i mniejsze koncerty.

Działalność w siedzibie, jak i poza nią

Mimo trwających prac Instytut nawet rozwinął działalność, bo do budynku oczekującego na remont nie można było zapraszać publiczności. Jest to natomiast możliwe w tymczasowej siedzibie, w 16. dzielnicy. Na listopad, podczas międzynarodowych targów sztuki poświęconych fotografii Paris Photo zaplanowano wystawę, która będzie towarzyszyła tej prestiżowej imprezie. Jeszcze przed końcem roku odbędzie się spotkanie poświęcone twórczości Witolda Gombrowicza. - Staramy się być cały czas aktywni na mapie Paryża - podkreśla szefowa placówki.

Ponadto założeniem jest to, że Instytut działa zarówno we własnej siedzibie, jak i poza nią. Organizuje wystawy przy okazji dorocznego festiwalu fotografii w Arles (Rencontres d'Arles), bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w różnych miejscach Francji. Własne projekty realizowane poza Paryżem to np. regionalne edycje festiwalu KinoPolska (m.in. w Tuluzie i Bordeaux), które odbędą się jesienią br.

W Marsylii odbyła się w czerwcu wystawa fotografii Grzegorza Przyborka. Instytut zawsze stara się też być obecny na targach książki dla dzieci w Troyes, prezentując tam polskich twórców. Wystawa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu pokazywana była od lutego do maja w Compiegne pod Paryżem, w Miejscu Pamięci Internowania i Deportacji.

Esencja działalności

Jak podkreśla Wajda, "esencją działalności" są partnerzy Instytutu we Francji - instytucje i organizacje francuskie, z którymi odbywa się współpraca przy konkretnych wydarzeniach. Swoją rolę Instytut widzi w budowaniu kontaktów, tak by móc również pomagać polskim instytucjom szukającym partnerów we Francji. Instytut przygotował też filmy o polskich artystach działających we Francji, jak Marta Gardolińska - dyrektor muzyczna prestiżowej Lotaryńskiej Opery Narodowej w Nancy (jest pierwszą kobietą, która objęła tę funkcję), czy Karol Mossakowski - tytularny organista w paryskim kościele Saint-Sulpice (pierwszy cudzoziemiec na tym stanowisku).

Muzyka, teatr i taniec, kino, sztuki plastyczne, historia i literatura - te sfery wymieniono w publikacji podsumowującej 45-lecie popularyzacji polskiej kultury przez Instytut. Dzisiaj, jak zauważa Wajda, otwartość we Francji na polską literaturę nie ogranicza się tylko do noblistów - dużym zainteresowaniem cieszą się np. twórcy polskich kryminałów. W muzyce klasycznej symbolicznym projektem jest festiwal "Chopin w ogrodach", nawiązujący do koncertów chopinowskich w warszawskich Łazienkach, który od 2010 roku gości w parkach Paryża. W ciągu 15 lat odbyło się 76 koncertów.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Francja Instytut Polski Paryż

Polscy muzealnicy z całego świata spotkają się w Muzeum Polskim w Chicago

23.09.2024 12:15
W Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago od 24 do 28 września odbędzie się konferencja naukowa, skierowana do badaczy historii i życia kulturalnego polskiej emigracji, archiwistów, bibliotekarzy z Polski i z zagranicy.

Studio One More Level świętuje dziesięciolecie i zapowiada nowy projekt

23.09.2024 16:47
Cyber Slash ma być skierowaną do wymagających graczy produkcją pełną akcji i grozy, osadzoną w alternatywnej historii XIX wieku.

Odznaczenia państwowe dla Polonii amerykańskiej. "To wzruszający moment"

24.09.2024 18:12
Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe przedstawicielom Polonii amerykańskiej. Wyróżnienia trafiły do osób, które od lat pracują na rzecz polskości, promocji narodowej kultury i niosą rodakom pomoc.