Redakcja Polska

Polscy muzealnicy z całego świata spotkają się w Muzeum Polskim w Chicago

23.09.2024 12:15
W Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago od 24 do 28 września odbędzie się konferencja naukowa, skierowana do badaczy historii i życia kulturalnego polskiej emigracji, archiwistów, bibliotekarzy z Polski i z zagranicy.
Audio
  • Polscy muzealnicy z całego świata spotkają się w Chucago. Rozmowa Ewy Plisieckiej z p.o. dyrektora Instytutu POLONIKA Sylwią Tryc [posłuchaj]
Sylwia Tryc, p.o. dyr. Instytutu Polonika
Sylwia Tryc, p.o. dyr. Instytutu PolonikaFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

To kolejna sesja stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MABPZ), która została założona w 1979 r. Jej idea pojawiła się już w 1977 w Rapperswilu, gdzie spotkali się przedstawiciele trzech polskich instytucji: Muzeum Polskiego w Rapperswilu, Polskiego Towarzystwa Historycznego i Biblioteki Polskiej w Paryżu oraz Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Początkowo pomyślana była jako konferencja instytucji kultury polskiej na Zachodzie. Na kolejnych corocznych sesjach w Rapperswilu dołączyły: Muzeum Reyów z Montrésor, Muzeum Tadeusza Kościuszki w Solurze, Muzeum Ojców Marianów w Fawley Court, Instytut Józefa Piłsudskigo w Londynie, Biblioteka Polska POSK w Londynie, Muzeum Polskie w Chicago, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce oraz Biblioteka Polska w Montresor.

Obecnie MABPZ jest nieformalnym zgromadzeniem 25 polskich instytucji z siedzibami w 9 krajach, rozrzuconych na 4 kontynentach.

Konferencja stawia sobie za cel koordynację działalności instytucji członkowskich, otaczających swoją troską dorobek i rozwój kultury polskiej, które prezentują jej bogactwa i nierozerwalność z humanistyczną kulturą europejską. Tematem wiodącym tegorocznej konferencji będą „Rocznice narodowe w zbiorach Instytucji MABPZ”. Punktem wyjściowym do dyskusji jest osiemdziesiąta rocznica powstania warszawskiego.

 

Współorganizatorem spotkania jest Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA, a gościem PRdZ jest Sylwia Tryc, p.o. dyrektora tego instytutu. Ewa Plisiecka zapytała ją o szczegóły konferencji w Chicago.

Pięć lat działalności programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”

27.02.2024 14:48
W Warszawie podczas uroczystej gali zaprezentowano i uhonorowano pracę społeczników – wolontariuszy, którzy w ramach projektu porządkowali m.in. polskie cmentarze za granicą.  

Spotkanie polskich lekarzy z Zachodu i Wschodu. W Krakowie trwa Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

12.09.2024 07:55
W Krakowie rozpoczął się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej zorganizowany przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkali się, aby uczcić 30-lecie Federacji, czyli stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.

"Chcemy, aby Polonia traktowana była podmiotowo". W MSZ powstaje nowa strategia polityki polonijnej

13.09.2024 13:43
W Ministerstwie Spraw Zagranicznych trwają prace poświęcone nowej strategii działań wobec Polonii i Polaków za granicą. - Chcemy, by relacje z naszymi rodakami za granicą były oparte o zasadę podmiotowości - mówi Anna Sochańska, dyrektorka Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

Trwa szacowanie strat po rosyjskim ataku na Lwów czwartego września

13.09.2024 13:53
Rosyjskie rakiety zniszczyły we Lwowie domy i obiekty użyteczności publicznej. Wiele z nich znajduje się w strefie buforowej obszaru wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – informuje Instytut Polonika.

Powstanie Warszawskie na prawym brzegu Wisły – wystawa w Muzeum Pragi

19.09.2024 12:00
Ekspozycja „Praga ‘44” przybliża mało znaną historię Powstania Warszawskiego na prawym brzegu i pokazuje, jak w cieniu trwających walk w przyfrontowym mieście toczyło się codzienne życie.