Redakcja Polska

CERN kończy współpracę instytucjonalną z Rosją i Białorusią

30.11.2024 13:00
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) z siedzibą w Genewie w sobotę kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - podał portal swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock/ Gorodenkoff

Około 350 naukowców współpracujących z CERN jest związanych z rosyjskimi instytutami badawczymi - podał swissinfo w piątek. Decyzja genewskiego ośrodka wpłynie przede wszystkim na współpracę z instytutami badawczymi w Rosji, relacje z rosyjskimi naukowcami pracującymi z CERN w ramach innych umów będą kontynuowane - przekazano w komunikacie.

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę 24 państwa członkowskie CERN w grudniu 2023 r. zdecydowały o zawieszeniu Rosji w prawach obserwatora i o nieprzedłużaniu umów z Rosją i Białorusią.

Gdy w lutym 2022 r. Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę, ośrodek zatrudniał ok. 1000 Rosjan.

Umowa o współpracy CERN z Białorusią dobiegła końca w czerwcu br. (pracę w CERN straciło wówczas ok. 20 badaczy), ta z Rosją kończy się 30 listopada. Od 1 grudnia naukowcy związani z rosyjskimi instytucjami nie będą więc już mieli dostępu do CERN i stracą francuskie lub szwajcarskie pozwolenia na pobyt.

CERN powstał w 1954 roku. Jest to największy na świecie instytut badawczy zajmujący się fizyką cząstek elementarnych. Znajduje się tam największy na świecie akcelerator cząstek – Wielki Zderzacz Hadronów (LHC). To tam wynaleziono sieć World Wide Web, czyli internet. Z CERN współpracuje kilkanaście tysięcy naukowców z ponad 100 państw.

"Nieobecność naukowców z instytutów w Rosji będzie zauważalna" - powiedział sekretarz prasowy CERN Arnaud Marsollier. Dodał, że CERN będzie w stanie uporać się z tym, ponieważ Rosja nigdy nie była państwem członkowskim organizacji. Miała specjalny status państwa obserwatora, co oznaczało, że nie wnosiła wkładu do budżetu i nie miała prawa do podejmowania decyzji.


PAP/ho


Kurs rubla przekroczył psychologiczną granicę. Kremlowskie boty bagatelizują spadek

29.11.2024 19:22
Od czasu gwałtownego spadku wartości rubla, kremlowskie boty rozpoczęły szeroko zakrojoną kampanię dezinformacyjną na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte. Jak informuje portal Moscow Times, od 25 listopada powiązane z rządem rosyjskim konta zamieściły już około 600 komentarzy, przekonując użytkowników, że zmiany kursu walut nie wpływają na codzienne życie Rosjan.

Polska wystąpiła do KE o pomoc finansową w związku z powodzią

30.11.2024 10:45
Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o pomoc finansową w związku z wrześniową powodzią – poinformowało MSWiA. Zgłoszona przez wojewodów i ministerstwa łączna kwota wydatków i strat poniesionych w infrastrukturze wynosi ponad 13 mld zł.

Za rok planetarium w Olsztynie będzie miało symulator łazika księżycowego

30.11.2024 12:20
Samorząd Olsztyna podpisał umowę na dostawę do planetarium symulatora łazika księżycowego, który będzie głównym elementem wystawy aranżującej księżycową bazę. Łazik będzie mógł pokazywać widzom m.in. miejsce lądowania człowieka na Księżycu, ma być gotowy za rok.

Komisja Helsińska przy Kongresie USA: nowy rząd Gruzji jest "de facto nielegalny"

30.11.2024 12:00
Nowy rząd Gruzji powstał wbrew konstytucji kraju i jest de facto nielegalny – oświadczyła działająca przy Kongresie USA Komisja Helsińska. Jej członkowie zaapelowali do Departamentu Stanu USA o podjęcie działań w celu ukarania osób naruszających prawa Gruzinów.