Redakcja Polska

Polska i Holandia zacieśniają współpracę wojskową. Wizyta premiera Niderlandów w Warszawie

07.07.2025 16:10
Szefowie rządów Polski i Holandii wraz z delegacjami spotkali się w Warszawie. Ministrowie obrony obu krajów Władysław Kosiniak-Kamysz i Ruben Brekelmans podpisali porozumienie o polsko-holenderskiej współpracy obronnej. Od teraz współpraca ma być wielopłaszczyznowa i bardziej efektywna.
Audio
  • Polsko-holenderska umowa o współpracy militarnej [posłuchaj]
Dick Schoof, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Ruben Brekelmans
Dick Schoof, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Ruben BrekelmansPAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk poinformował po spotkaniu premierem Holandii o pierwszych efektach kontroli na granicy z Litwą. Podał też, że przejścia na granicy z Niemcami stały się obiektami infrastruktury krytycznej. Dick Schoof zapewnił, że Holandia będzie naciskać na UE, by zwiększyć kontrolę nad migracją.

Szefowie rządów Polski i Holandii wraz z delegacjami spotkali się w Warszawie. Ministrowie obrony obu krajów Władysław Kosiniak-Kamysz i Ruben Brekelmans podpisali porozumienie o polsko-holenderskiej współpracy obronnej.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem holenderskiego rządu Tusk zaznaczył, że współpraca obu państw w obszarze obronności, przemysłu i polityki zbrojeniowej jest wzorcowa. "Bardzo się cieszę, że po podpisaniu traktatu polsko-francuskiego, a przed niedługim finałem rozmów o traktacie polsko-brytyjskim, udało się podpisać ważny dokument z naszymi przyjaciółmi z Holandii" - powiedział premier. Wskazał, że Holandia i Polska mają zbieżne stanowisko ws. wojny w Ukrainie. 

Tusk dodał, że wysoko ocenia współpracę z Holandią w produkcji półprzewodników. Jak stwierdził, liczy też na rząd Holandii w zakresie deregulacji w UE. "Dla mnie kwestia deregulacji stała się priorytetem na najbliższe miesiące i lata tutaj w Polsce, ale to będzie miało sens wtedy, gdy wszyscy zrozumiemy, że ta deregulacja musi stać się faktem europejskim" - zauważył.

Mówiąc o migracji szef polskiego rządu poinformował o pierwszych efektach obowiązujących od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami i Litwą. Powiadomił, że na granicy polsko-litewskiej został zatrzymany obywatel Estonii przewożący przez granicę z Litwą czterech nielegalnych migrantów, obywateli Afganistanu. Dodał, że te same osoby wcześniej dwukrotnie "odbiły się" od polskiej zapory na granicy z Białorusią.

"Chcę, aby Europa zrozumiała bardzo dokładnie, dlaczego my, zwolennicy Schengen, Europy bez granic, musimy dziś częściowo przywrócić kontrolę na granicy z Litwą" - oświadczył.

Zaznaczył, że na granicy z Niemcami wszystkie przejścia graniczne stały się obiektami infrastruktury krytycznej, co oznacza, że podlegają szczególnej ochronie. Oświadczył również, że funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji „mają jasne polecenie twardego reagowania” na każdą próbę zakłócenia kontroli granicznej. Zapowiedział, że szczególnie podszywanie się pod służby państwowe i utrudnianie czynności będzie surowo karane. „Będą to i mandaty, ale i jak będzie trzeba, także środki przymusu bezpośredniego i zatrzymania. Dotyczy to także zakazanych przez policję lotów prywatnych dronów, w obszarze na 500 m obejmującym teren przejść granicznych" - powiedział. 

Jak stwierdził, „próby samowolnego działania na polskich granicach będą eliminowane”.

Premier wyjaśnił, że przywrócenie kontroli na granicy z Niemcami ma zakończyć proceder przysyłania na teren Polski migrantów w ramach readmisji, zastrzegając, że skala tego zjawiska nie była duża.

Podkreślił, każdy przypadek przekazywania migranta do Polski ma być bardzo dokładnie sprawdzany - czy dana osoba rzeczywiście z naszego kraju próbowała nielegalnie dostać się do innego państwa UE. „Polska nie będzie przyjmowała nikogo, o kim nie będzie 100-proc. pewności, że to z Polski próbował przekroczyć granicę” - zapewnił Tusk.

Dick Schoof zapowiedział, że Holandia będzie naciskać na UE, by zwiększyć kontrolę nad migracją. Zauważył też, że Polska jest jednym z najsilniejszych filarów wsparcia Ukrainy.

Premier Holandii podkreślił wagę podpisanego memorandum o polsko-holenderskiej współpracy w zakresie obronności. "Współpraca obrona nie jest luksusem, ale koniecznością" – powiedział. Przypomniał, że od września do grudnia holenderskie myśliwce F-35 ponownie będą patrolować polską przestrzeń powietrzną.

Mówiąc o współpracy gospodarczej obu krajów Schoof zwrócił uwagę na potencjał jej rozwoju w obszarach energetyki, półprzewodników i sztucznej inteligencji.

PAP/IAR/ks

"Polska jest modelowym liderem sojuszu". Szef MON przed szczytem NATO w Hadze

23.06.2025 14:35
Szef MON, wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że jest potrzebny "jasny sygnał pełnej integracji" w NATO. Podkreślił, że Polska jest zwolennikiem podnoszenia wydatków na obronność. Minister mówił o tym na spotkaniu przed jutrzejszym szczytem NATO w Hadze, pierwszym po zmianie prezydenta w USA.

Wróciły kontrole na granicy. "To nie powrót do czasów sprzed Strefy Schengen"

07.07.2025 08:10
Od północy rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Służby zapewniają, że zakres kontroli ma być dostosowany do stopnia zagrożenia porządku publicznego lub bezpieczeństwa państwa. 

Sikorski: wzmocnione NATO i silne więzi transatlantyckie fundamentem dobrobytu i bezpieczeństwa

07.07.2025 13:50
Mister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zwracając się do uczestników narady ambasadorów podkreślił, że szacunek i pozycja w globalnej rywalizacji nie są dane z góry i raz na zawsze.