Redakcja Polska

Podpisano kolejne umowy dotyczące rozbudowy Terminala LNG w Świnoujściu

24.06.2020 14:13
W Warszawie podpisano kolejne umowy dotyczące rozbudowy Terminala LNG imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zawarły je - spółka Polskie LNG z grupy Gaz-System oraz zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście z konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH.
Audio
  • Wojciech Jakóbik z serwisu Biznesalert.pl o podpisaniu umów związanych z rozbudową gazoportu [POSŁUCHAJ]
Pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu
Pierwszy transport amerykańskiego gazu skroplonego (LNG) w ŚwinoujściuPAP/Marcin Bielecki

Chodzi o budowę drugiego nabrzeża i trzeciego zbiornika na LNG. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku. RR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH. Wartość podpisanych umów to blisko miliard 900 milionów złotych.

Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział, że inwestycja stanowi istotny element strategii wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Podkreślił, że polski terminal to jeden z najbardziej efektywnie wykorzystywanych gazoportów w Europie. "Po rozbudowie tak pozostanie" - dodał.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreślił, że inwestycja ta wpisuje się w program realizacji strategicznych inwestycji morskich, które znacząco zwiększają potencjał Polski na Bałtyku. "Port Szczecin-Świnoujście nie tylko widzi w tym swoją misję, ale i biznes" - uzupełnił.

Prezes Zarządu spółek Polskie LNG i GAZ-SYSTEM Tomasz Stępień przypomniał, że 4 lata temu terminal przyjął pierwszą komercyjną dostawę gazu skroplonego. Dodał, że w tym czasie zaszły duże zmiany na rynku gazu ziemnego na świecie i w Polsce. "W Polsce, dzięki działaniu terminala, udało się odbudować zaufanie rynku do stabilności dostaw tego surowca do odbiorców" - ocenił.

W lutym spółka Polskie LNG podpisała umowę na rozbudowę do końca 2021 roku instalacji regazyfikacji gazu skroplonego w Świnoujściu. Dzięki temu roczna przepustowość terminala zwiększy się o 50 procent - do 7,5 miliarda metrów sześciennych.

Z Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym serwisu BizesAlert rozmawiał Przemysław Pawełek.


IAR/PP

Zobacz więcej na temat: LNG Świnoujście