Redakcja Polska

Ruszają kolejne przetargi na budowę Via Carpatii

23.12.2020 11:59
Rozpoczyna się postępowanie przetargowe na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19: Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla. Odcinki te, które będą stanowiły element międzynarodowej trasy Via Carpatia, będą miały w sumie ponad 20 kilometrów długości.
Budowa Via Carpatii
Budowa Via CarpatiiAutor: Krzysztof Nalewajko Źródło: Twitter/GDDKiA @GDDKiA

Oba odcinki będą miały przekrój dwujezdniowy, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. W ramach inwestycji powstaną w sumie trzy węzły drogowe: Iskrzynia, Miejsce Piastowe oraz węzeł Dukla. Drogowcy wybudują także obwód utrzymania drogowego oraz Miejsce Obsługi Podróżnych - MOP-Równe. Inwestycja obejmie budowę obiektów inżynierskich: 5 estakad, 10 wiaduktów drogowych, 17 mostów w ciągu drogi ekspresowej, przejścia nad drogą S19 dla zwierząt średnich, przejść dla średnich i małych zwierząt oraz urządzeń ochrony środowiska. Przebudowany zostanie układ dróg poprzecznych i towarzyszących drodze ekspresowej oraz infrastruktura techniczna.

Odcinki drogi ekspresowej S19 w województwie podkarpackim będą przebiegać przez różnorodny i skomplikowany pod względem geologicznym teren, dlatego na etapie opracowania koncepcji programowej wykonywane jest szczegółowe rozpoznanie geologiczne podłoża. Dla odcinków: Iskrzynia - Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe - Dukla, w zakresie rozpoznania geologicznego podłoża wykonano badania geofizyczne, wiercenia i sondowania. Ponadto prowadzono monitoring osuwisk (wgłębny i powierzchniowy), a na podstawie uzyskanych wyników badań dokonano oceny warunków geologiczno-inżynierskich pod kątem ich złożoności. Dla zobrazowania przeprowadzonego rozpoznania podłoża warto podać, że tylko na odcinku Iskrzynia - Miejsce Piastowe wykonano 1261 wierceń o głębokości od 2,3 do 25 metrów o łącznej długości 9,5 kilometrów.

W tej chwili na pozostałych przygotowywanych odcinkach S19 na południe od Rzeszowa wykonawcy pracują nad rozwiązaniami projektowymi, przygotowując koncepcje programowe. Zakończenie opracowywania dokumentacji i ich odbiór zaplanowano do połowy 2021 roku.


IAR/dad

Orlen, Energa i PGNiG zbudują elektrownię gazową w Ostrołęce

23.12.2020 10:14
Grupa Orlen pozyskała partnera do realizacji inwestycji w blok gazowo-parowy w Ostrołęce, którym zostanie PGNiG - poinformował we wtorek Orlen i zaznaczył, że trójstronna umowa daje PKN Orlen i Enerdze wiodącą pozycję w projekcie.