Redakcja Polska

Jest porozumienie ws. Baltic Pipe. Prace zostaną wznowione, znamy termin ich zakończenia

20.06.2021 09:00
Jest porozumienie duńskiego partnera z agencją wydającą pozwolenie środowiskowe. Pozwala ono na ukończenie projektu w pierwotnie założonym terminie. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone - napisał na Twitterze Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Budowa lądowej części Baltic Pipe w Houstrup Strand
Budowa lądowej części Baltic Pipe w Houstrup StrandReuters/ FORUM

O "dobrych wiadomościach" ws. gazociągu napisał na Twitterze szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka. "Termin zakończenia 1 października 2022 r. potwierdzony z osiągnięciem maksymalnej przepustowości do końca 2022" - poinformował.

Wstrzymanie budowy duńskiego odcinka

W czerwcu duński operator systemu przesyłowego Energinet poinformował, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez ten urząd.

Teraz duńska agencja ochrony środowiska oświadczyła, że nie ma zastrzeżeń co do planów wznowienia budowy części projektu przez wykonawcę.

​​Energinet może wznowić prace budowlane w określonych i kwestionowanych częściach 210-kilometrowego obszaru Danii. Wykonawca spodziewa się, że cały projekt zostanie opóźniony o 3 miesiące, ale będzie w stanie uruchomić część uzgodnionej zdolności przesyłowej do października 2022 roku, dążąc do zapewnienia pełnych dostaw do końca przyszłego roku.

Budowa rusza, ale nie w całości

Energinet może wznowić budowę linii naziemnej przez wyspę Zelandia, wschodnią część wyspy Fionii oraz część linii naziemnej od zachodniego wybrzeża Danii do terminalu gazowego Nybro. Może również wznowić budowę terminalu Nybro oraz nowej tłoczni w Everdrup na Zelandii.

Budowa rurociągu w zachodniej części Fionii i wschodniej części kontynentalnej Jutlandii od istniejącej tłoczni w Egtved do cieśniny Mały Bełt zostanie wstrzymana do czasu wydania nowego pozwolenia środowiskowego. Na nowe pozwolenie będzie też musiała poczekać budowa zasilania elektrycznego tłoczni w Everdrup.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r.

Według szacunków, Energinet ma opóźnienie wynoszące 3 miesiące. Wiceprezes do spraw projektów w Energinet Marian Kaagh powiedział, że operator pracuje ciężko, by zacząć dostarczać część gazu w pierwotnym terminie. Dodał, że Baltic Pipe to ważny projekt dla Danii i Europy Środkowo-Wschodniej.

IAR/PAP/ho

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim. "Rekordowo krótki czas inwestycji"

19.06.2021 09:45
PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Grasel na Morzu Norweskim. "Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie" - poinformowała spółka.

Piotr Naimski: ukończymy Baltic Pipe w momencie, gdy wygaśnie nam kontrakt jamalski

19.06.2021 16:15
- Jesteśmy bezpieczni - powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując wznowienie prac przy budowie Baltic Pipe przez spółkę Energinet. Zapewnił, że projekt będzie ukończony w momencie, kiedy nam wygasa kontrakt jamalski.

Szef MSZ po rozmowach bilateralnych w Turcji. "Cieszymy się, że prezydent Putin został ostrzeżony"

19.06.2021 20:00
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas Forum Dyplomatycznego w Antalyi spotkał się szefami dyplomacji Ukrainy i Rumunii - Dmytro Kułebą i Lucianem Aurescu. Jak poinformował dziennikarzy, dyskusje dotyczyły szczytu NATO i rozmowy Biden-Putin.