7 lipca br. w Tbilisi podpisana została nowa umowa między Polską a Gruzją w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania wraz z protokołem – poinformowało Ministerstwo Finansów w sobotę.
"Umowę podpisali Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji Mariusz Maszkiewicz oraz Lasha Khutsishvili, minister finansów Gruzji" – czytamy w komunikacie MF.
Wspólne wysiłki
Napisano w nim, że regulacje zawartej umowy są efektem prowadzenia przez Polskę aktywnej polityki zwalczania oszustw podatkowych zarówno na gruncie prawa krajowego jak i międzynarodowego. W tym aktywnego uczestniczenia w pracach związanych z projektem OECD BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) oraz podpisania w czerwcu 2017 r. Konwencji MLI, która zawiera propozycje rozwiązań w obszarach międzynarodowego opodatkowania i współpracy podatkowej, najbardziej narażonych na negatywne konsekwencje oszustw podatkowych.
Przepisy Konwencji MLI nie wprowadziły zmian do dotychczas obowiązującej umowy między Polską a Gruzją w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej 5 listopada 1999 r., niezbędne stało się zawarcie nowej umowy – napisało MF.
"Realizując aktywną politykę wspierania polskich przedsiębiorców w ich międzynarodowej ekspansji, jak również mając na uwadze konieczność przeciwdziałania oszustwom podatkowym, Polska 7 lipca br. zawarła nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Gruzją. Umowa oprócz postanowień regulujących zasady opodatkowania dochodów pomiędzy Polską a Gruzją zawiera również przepisy doszczelniające system podatkowy. Przepisy te zapobiegają erozji podstawy opodatkowania i przenoszenia zysków. Przewidujemy jak najszybszą ratyfikację umowy i implementację jej postanowień” – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Resort finansów poinformował, że w nowej umowie dodano m.in. klauzulę nieruchomościową, pełną klauzulę wymiany informacji oraz ogólną klauzulę umowną przeciwko unikaniu opodatkowania.
Umowy z 88 krajami
Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 88 krajami. Dzięki Konwencji MLI, prawie 60 z nich zmieni się automatycznie, z czego prawie 40 już zostało zmienionych.
"Pozostałe umowy są (lub będą) sukcesywnie zmieniane w drodze negocjacji bilateralnych. Negocjacje bilateralne zostały dotychczas zakończone z Gruzją i z Niderlandami, a na przykład z Niemcami są w toku" – napisano w komunikacie MF.
PAP/dad