Redakcja Polska

Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu. Dofinansowanie dla projektów polskich firm za granicą

25.11.2021 16:30
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wesprze projekty polskich podmiotów za granicą. W poniedziałek 29 listopada rozpocznie nabór fiszek projektowych w programie Polskie Wsparcie na rzecz Klimatu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock

W tym pierwszym konkursie instytucja dofinansuje przedsięwzięcia realizowane przez polskie podmioty z partnerami z jednego z sześciu państw Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej i Serbii. Celem programu jest wspieranie współpracy polskich podmiotów i partnerów z państw sąsiadujących z Unią Europejską, które mierzą się z wyzwaniami związanymi z transformacją w kierunku zielonej gospodarki.

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podkreślił, że program otwiera "etap wspierania tych, których droga do zielonego wzrostu jest podobna do naszej", a Polsce są bardzo dobrze znane wyzwania z transformacją energetyczną.

Pięć obszarów

Dodał, że Narodowy Fundusz dofinansuje projekty z pięciu obszarów. To kształtowanie krajowej, regionalnej i lokalnej polityki klimatycznej; poprawa jakości powietrza; efektywność energetyczna w budynkach; zero i niskoemisyjny transport; transformacja regionów węglowych. Wiceminister wyraził przekonanie, że "dzięki tak szerokiemu zakresowi współpracy program zapewni najszersze możliwe wsparcie w realizacji aspiracji klimatycznych naszych partnerów".

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski poinformował, że instytucja chce przekuć dzielenie się polskimi doświadczeniami w ofertę strukturalnej współpracy pomiędzy polskimi podmiotami a partnerami z 14 państw sąsiadujących z Unią, zarówno z krajów bałkańskich, jak i z państw Partnerstwa Wschodniego".

W pierwszym konkursie NFOŚiGW dofinansuje projekty realizowane we współpracy z partnerami z państw Bałkanów Zachodnich. Artur Lorkowski przypomniał, że chodzi o kraje, które podjęły już zobowiązania transformacji klimatycznej zgodne z unijną polityką oraz cele w zakresie osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Kto może wziąć udział w programie?

Beneficjentami programu mogą być: przedsiębiorcy, jednostki polskiego samorządu terytorialnego lub ich związki, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, konsorcja z udziałem powyższych podmiotów, które realizują projekty na rzecz partnerów zagranicznych (lokalnych).

Partnerem zagranicznym mogą być pochodzące z kraju realizacji projektu organizacje non-profit, władze krajowe lub samorządowe, jednostki naukowe, badawcze lub edukacyjne.

Polskie podmioty na projekty inwestycyjne i mieszane będą mogły otrzymać do 2 milionów złotych, a na projekty doradcze do 1 miliona złotych. Intensywność dofinansowania w programie może sięgać nawet 100 procent kosztów kwalifikowanych w zależności od specyfiki zgłaszanego projektu.

Nabór będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszej kolejności przedstawiane będą fiszki projektowe zawierające zarys koncepcji. Autorzy najbardziej interesujących propozycji zostaną zaproszeni do złożenia wniosków o dofinansowanie.


IAR/dad

Tajwan zacieśnia relacje z naszym regionem Europy. W planach są fabryki czipów

25.11.2021 10:33
Tajwan chce współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie półprzewodników - poinformowały władze w Tajpej. Tajwan to czołowy producent czipów na świecie. Tajwańskie władze, wbrew stanowisku Chin, podejmują działania zmierzające do zacieśnienia relacji z naszym regionem Europy.

Gazprom uprzedził niemieckie firmy o planowanych ograniczeniach dostaw gazu do UE

25.11.2021 12:10
Rosja chce destabilizacji europejskiego rynku gazu, a niemieckie firmy wiedziały o planowanych ograniczeniach dostaw gazu rosyjskiego do UE, ponieważ zostały ostrzeżone przez Gazprom, aby niemieccy konsumenci nie zostali dotknięci przez politykę gazową Kremla – pisze francuski magazyn "Opinion Internationale".