Redakcja Polska

Rząd przyjął uchwałę w sprawie lokalizacji i technologii pierwszej siłowni jądrowej w Polsce

02.11.2022 15:24
Elektrownia ma być wybudowana przez Amerykanów, spółkę Westinghouse w technologii AP1000. Wybrana przez inwestora lokalizacja to Lubiatowo-Kopalino na północy Polski.
Audio
  • Rząd przyjął uchwałę ws. elektrowni atomowej [posłuchaj]
Prezes Obajtek: Polska ma sukcesy, ma decyzje w zakresie dużego atomu, ale idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonej
Prezes Obajtek: Polska ma sukcesy, ma decyzje w zakresie dużego atomu, ale idziemy w kierunku energetyki atomowej uzupełniającej, rozproszonejShutterstock/Thorsten Schier

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear. Szef rządu zaznaczył, że uchwałę w tej sprawie rząd przyjmie w środę.

W niedzielę szef rządu zapowiedział, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda. Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 r., a jego uruchomienie w 2033 r. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 r. 

Oprócz Amerykanów z Westinghouse swoje oferty w sprawie budowy elektrowni jądrowych złożyli także Francuzi (EDF) oraz Koreańczycy (KHNP).

W poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga, polskie spółki PGE i ZE PAK oraz koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię.

Akceptację dla oferty amerykańskiej oraz wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora - jako preferowanej - lokalizacji Lubiatowo-Kopalino - przewiduje projekty uchwały rządu ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych.

Zgodnie z tym projektem rząd wyrazi zgodę dla raportu koncepcyjno-wykonawczego ws. budowy elektrowni jądrowej, który został przygotowany na podstawie polko-amerykańskiej umowy ws. współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce. Została ona podpisana w 2020 roku. 

Jak napisano w wykazie, projekt przewiduje również "wybór technologii Westinghouse AP1000 dla budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wskazanej przez inwestora jako preferowanej lokalizacji Lubiatowo-Kopalino ze względu na konieczność zagwarantowania odpowiedniej mocy pojedynczego reaktora oraz maksymalizacji bezemisyjnych i stabilnych mocy wytwórczych, a także uwzględniając uwarunkowania krajowego systemu elektroenergetycznego i charakterystykę stosowanych w reaktorach jądrowych systemów bezpieczeństwa".

IAR/PAP/ks

Ambasador USA: oferta Westinghouse pozwoli Polsce zbudować własny przemysł jądrowy

24.10.2022 12:00
- Oferta jądrowa Westinghouse oraz amerykańskiego departamentu energii zapewni Polsce przejście na czystą energię i współpracę między naszymi krajami na kolejne setki lat, aby Polska mogła zbudować własny przemysł atomowy - podkreślił w poniedziałek w Łasku ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Po rozmowach w Waszyngtonie czas na Seul. Wicepremier Jacek Sasin leci do Korei Południowej

29.10.2022 13:40
Polityk, który jest ministrem aktywów państwowych ma na miejscu rozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego. Chodzi o budowę elektrowni atomowej w Polsce.

"Sześć reaktorów w trzech miejscach". Premier przedstawił plan rozwoju energetyki jądrowej w Polsce

31.10.2022 11:30
- Planujemy wybudowanie sześciu reaktorów w trzech miejscach w Polsce. Myślimy także o kolejnych, ponieważ atom jest najlepszym uzupełnieniem odnawialnych źródeł energii - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tania energia i korzyści dla gospodarki. PGE o atomowej współpracy z Koreą Płd.

31.10.2022 15:38
Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin podkreślił, że nie da się zachować niepodległości bez bezpieczeństwa militarnego i energetycznego, Polska w tym obszarze współpracuje ze strategicznymi partnerami - Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową zapewnił polityk podczas konferencji w Seulu po podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Pątnowie. Podpisy złożyli prywatny ZE PAK, państwowa grupa PGE i koreański KHNP.