Redakcja Polska

Pierwsze HIMARS-y dla Wojska Polskiego. Szef MON: to sprzęt, który sprawdził się na Ukrainie

15.05.2023 15:35
- Naszą ambicją jest to, żeby jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie. Jak pokazuje przykład Ukrainy, artyleria pełni w konfliktach zbrojnych istotną rolę - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. W południe w Warszawie w obecności szefa MON Wojsku Polskiemu przekazano pięć zestawów HIMARS. 
Audio
  • Pierwszych pięć wyrzutni dalekiego zasięgu HIMARS już oficjalnie na wyposażeniu naszej armii. Uzbrojenie jeszcze dziś zostanie przewiezione do 1 Brygady Artylerii. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Przekazanie wyrzutni HIMARS dla polskiego wojska
Przekazanie wyrzutni HIMARS dla polskiego wojskaTwitter/@MON_GOV_PL

Szef MON, wicepremier Mariusz Błaszczak pierwsze HIMARS-y dla Wojska Polskiego odebrał w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. - Przyjmujemy dziś do Wojska Polskiego wyrzutnie HIMARS. To sprzęt, którzy sprawdził się na Ukrainie. Gospodarzami tych pierwszych egzemplarzy będą żołnierze 1 Brygady Artylerii 16 Dywizji Zmechanizowanej - poinformował Mariusz Błaszczak.


Posłuchaj
00:55 12356861_1.mp3 Pierwszych pięć wyrzutni dalekiego zasięgu HIMARS już oficjalnie na wyposażeniu naszej armii. Uzbrojenie jeszcze dziś zostanie przewiezione do 1 Brygady Artylerii. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Przypomniał, że to konsekwencja jego ubiegłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie i rozmowy z sekretarzem obrony Lloydem Austinem oraz podpisanej w 2019 roku umowy ze Stanami Zjednoczonymi. - Naszą ambicją jest to, żeby jak najszybciej wzmocnić Wojsko Polskie - dodał, wskazując, że jak pokazuje przykład Ukrainy, artyleria pełni w konfliktach zbrojnych istotną rolę.

- Będziemy w stosunkowo krótkim czasie dysponowali dużą siłą rażenia i wzmocnimy polską artylerię - podkreślił minister.

Posłuchaj
00:26 przyjmuj.mp3 Mariusz Błaszczak o HIMARS-ach w polskim wojsku (IAR)

- Negocjujemy kolejną umowę ws. HIMARS-ów; Kongres USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni. Te wyrzutnie będą sprowadzone do Polski najszybciej, jak to możliwe, i będą zamontowane na podwoziach Jelcza. Chcemy doprowadzić do tego, żeby w ramach tego nowego, negocjowanego kontraktu odbywała się w Polsce współprodukcja HIMARS-ów, zarówno wyrzutni, jak i rakiet. To jest cel, jaki sobie stawiamy - powiedział Błaszczak.

- Jestem optymistą, jeśli chodzi o kolejną umowę. Bardzo dobrą rozmowę odbyłem z sekretarzem Lloydem Austinem. (...) Jestem też po rozmowie z zarządem Lockheed Martina (firmy produkującej HIMARS-y) - powiedział szef MON. 

Akademia HIMARS

Minister przypomniał, że niebawem w Toruniu ma powstać "akademia HIMARS", szkoląca żołnierzy w obsłudze wyrzutni, a także zajmująca się logistyką i serwisem tego sprzętu.

Kolejne zamówienia

W 2019 r. MON zamówiło 20 wyrzutni - w tym dwie ćwiczebne - systemu wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet na podwoziu kołowym M142 HIMARS oraz sprzęt towarzyszący. Wartość umowy wyniosła 414 mln dolarów. Wraz z wyrzutniami strona polska zamówiła amunicję bojową GMLRS o zasięgu ok. 70 km i ATACMS o zasięgu do 300 km oraz ćwiczebną (LCRRPR), pojazdy dowodzenia i wozy zabezpieczenia technicznego. Umowa przewiduje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Cały zamówiony dywizjonowy moduł ogniowy zostanie przekazany 16 Dywizji Zmechanizowanej.


Posłuchaj
00:24 12356952_1.mp3 Po 18 latach rozpoczyna się odtwarzanie wojsk rakietowych - powiedział pułkownik Grzegorz Potrzuski, szef zarządu Wojsk Rakietowych i Artylerii (IAR)

 

Od ubiegłego roku trwają dostawy innych elementów wchodzących na wyposażenie dywizjonu, m.in. wozów zabezpieczenia technicznego i środków bojowych.

MON zaznaczyło, że budowie zdolności do rażenia celów na dystansie do kilkuset kilometrów będą służyły nie tylko zakupy tej kategorii uzbrojenia z Korei Południowej, ale i zamówienia na kolejne HIMARS-y. W programie ma uczestniczyć polski przemysł, dostarczając pojazdy od 4x4 do 8x8, bezzałogowe statki powietrzne i radary.

Modernizacja polskiej armii

Wyrzutnie zamówione w 2019 r. będą zamontowane na amerykańskich ciężarówkach Oshkosh. Jak zapewnia resort, docelowo także one zostaną posadowione na podwoziach z Jelcza, podobnie jak koreańskie M239 Chunmoo i kolejne wyrzutnie HIMARS, które MON zamierza kupić. Wyrzutnie z USA i Korei zostaną zintegrowane z polskim systemem zarządzania walką Topaz z Grupy WB.

Wprowadzenie artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, od lat przewidywane w planach modernizacji polskiej armii, zapisano w programie Homar. Początkowo zakładano, że system zostanie opracowany przez rodzime zakłady, później, że będzie to produkcja licencyjna. W 2019 r. zawarto umowę o dostawie systemu HIMARS.

Przed rokiem MON zwróciło się do USA o przygotowanie oferty kolejnych ok. 500 zestawów (amerykańskie wojsko przed przekazaniem kilkunastu zestawów Ukrainie dysponowało 410 tymi systemami). Z uwagi na potrzeby USA i innych zainteresowanych państw oraz czas konieczny na realizację takiego zamówienia Polska zawarła umowę na 218 wyrzutni Chunmoo z Korei Południowej za 3,55 mld dolarów.

W lutym br. władze USA odpowiedziały na polskie zapytanie ofertowe i zgodziły się na potencjalną sprzedaż kolejnych 488 wyrzutni z amunicją o zasięgu 300 km, zestawami do testów, sprzętem komputerowym i łączności, szkoleniami i wsparciem w integracji systemu.

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System, montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe. HIMARS i MLRS znalazły się wśród typów uzbrojenia, którym Zachód wsparł Ukrainę.



IAR/PAP/PR24/dad

Macron po spotkaniu z Zełenskim w Paryżu zapowiada kolejne wsparcie militarne dla Ukrainy

15.05.2023 12:06
Francja wyszkoli i wyposaży kilka ukraińskich batalionów w "dziesiątki" pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów - ogłosili w nocy z niedzieli na poniedziałek prezydenci Francji i Ukrainy Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski po trzygodzinnej kolacji w Pałacu Elizejskim.

"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Von der Leyen jednoznacznie o planie pokojowym Zełenskiego

15.05.2023 13:22
Nic o Ukrainie bez Ukrainy - podkreśliła w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapewniła o pełnym poparciu dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wojna rozpętana przez Rosję na Ukrainie będzie jednym z głównych tematów szczytu G7 w tym tygodniu w Japonii - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.