Redakcja Polska

Koniec remontu. Dworzec Główny w Gdańsku dostępny dla pasażerów

31.07.2023 15:40
To była jedna z największych inwestycji w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Pochłonęła 110 mln zł i trwała cztery lata. Budynek Dworca Głównego w Gdańsku jest już dostępny dla podróżnych. To dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Przedłużający się remont powodował utrudnienia i ograniczenia.
Oddany do użytku po przebudowie, budynek dworca kolejowego Gdańsk Główny
Oddany do użytku po przebudowie, budynek dworca kolejowego Gdańsk GłównyPAP/Marcin Gadomski

Remont i modernizacja zabytkowego budynku dworca rozpoczęły się w 2019 roku. To największa inwestycja dworcowa Krajowego Programu Kolejowego na lata 2019-2023.

Początkowo planowano, że remont zakończy się do końca 2021 roku. Ostatecznie oddanie dworca do użytku opóźniło się o półtora roku z powodu problemów technicznych. Już w trakcie remontu okazało się na przykład, że potrzebne będą dodatkowe prace konstrukcyjne.

Odtworzony na wzór historyczny

W pierwszym etapie prac prowadzono przede wszystkim prace rozbiórkowe. Potem wykonano nowe stropy wewnątrz budynku, a także nowe dachy z wzorami z dachówek odtworzonymi na wzór historycznych. Renowacji i oczyszczeniu poddano także wieżę zegarową, która górowała nad budynkiem gdańskiego dworca. Inwestycja objęła budynek główny dworcowy, a także jego najbliższe otoczenie wraz z częścią tunelu podziemnego.

Dworzec jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, dlatego duża część prac miała charakter odtworzeniowy. Z tego samego powodu prace były ściśle nadzorowane przez konserwatora zabytków, co wydłużyło czas ich trwania.

Pracom renowacyjnym i konserwatorskim poddane zostały między innymi elewacje. Całkowicie wymieniono pokrycia na istniejących dachach - odtworzono pierwotne geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. Wymieniono też stolarkę okienną wzorowaną na historycznej. Budynek będzie miał iluminację, która podkreśli jego zabytkowe walory.

Wewnątrz budynku przywrócone zostały dębowe witryny kasowe i sklepowe. Zainstalowano oświetlenie, które jest wzorowane na historycznym. Pojawiły się też, zdobiące niegdyś dworcowe wnętrze, witraże oraz kartusze z herbami pomorskich miast - zrekonstruowane na podstawie zachowanych zdjęć.

Nad zaprojektowanym pionem komunikacyjnym z poziomu 0 do poziomu -1, prowadzącym do węzłów sanitarnych i strefy poczekalni, wykonano przeszkloną kopułę doświetlającą.

W pełni przyjazny niepełnosprawnym

W budynku dworca i w jego otoczeniu zamontowano tak zwany system dynamicznej informacji podróżnych oraz informacji głosowej, za pośrednictwem którego podróżni będą informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu są także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami.

Powstała też nowa część tunelu podziemnego, która łączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz przystankami tramwajowymi.

Nowa odsłona dworca będzie też w pełni przyjazna niepełnosprawnym pasażerom. Poruszanie się po obiekcie ułatwią między innymi schody ruchome, windy, pochylnie, opisy w języku Braille'a czy specjalne sieci indukcyjne dla osób niedosłyszących.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Jej koszt to prawie 110 mln zł brutto. Była współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycję realizowały Polskie Koleje Państwowe. Realizacją prac zajęła się firma Mostostal.



PR24.pl/Aleksander Pszoniak/IAR/dad

Polska przejmuje zarząd nad dwiema rosyjskimi spółkami. "Nie zatrzymujemy się w procesie blokowania wpływów Kremla"

25.07.2023 15:00
- Nie zatrzymujemy się w procesie blokowania rosyjskiego kapitału - zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że właśnie podjął kolejną decyzję o wprowadzeniu tymczasowego przymusowego zarządu w spółkach powiązanych z Rosjanami: Boerner Insulation i Boerner Service.

Polacy żyją coraz dłużej. Dane GUS ujawniają też główne przyczyny zgonów

28.07.2023 13:43
Średnia życia w Polsce w 2022 roku wydłużyła się w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 roku przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,4 roku, natomiast kobiet 81,1 roku.

Litwa wzywa Białoruś do rezygnacji z eksploatacji drugiego bloku elektrowni atomowej

28.07.2023 16:54
Litwa przekazała władzom białoruskim notę dyplomatyczną w związku z uruchomieniem i zwiększeniem mocy drugiego bloku elektrowni atomowej w Ostrowcu. Siłownia znajduje się zaledwie 50 km od Wilna.

W Gliwicach będą produkowane armatohaubice Krab. Jasna deklaracja premiera Morawieckiego

29.07.2023 16:52
Zakłady Mechaniczne "Bumar-Łabędy" wkrótce rozpoczną produkcję armatohaubic Krab. Taką informację przekazał premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w gliwickiej fabryce.