Redakcja Polska

Nadal bez porozumienia w sprawie protestów na przejściach z Ukrainą

16.11.2023 15:50
Bez porozumienia po spotkaniu protestujących na przejściach granicznych z Ukrainą kierowców ciężarówek z przedstawicielami polskiego i ukraińskiego resortu infrastruktury.
Kolejka ciężarówek na drodze krajowej nr 28 do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Do 88 godzin, czyli znacznie ponad 3 doby, wydłużył się w czwartek szacunkowy czas oczekiwania dla samochodów ciężarowych na przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. W kolejce czeka, podobnie jak dzień wcześnie
Kolejka ciężarówek na drodze krajowej nr 28 do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce. Do 88 godzin, czyli znacznie ponad 3 doby, wydłużył się w czwartek szacunkowy czas oczekiwania dla samochodów ciężarowych na przekroczenie polsko-ukraińskiej granicy przez przejście w Medyce na Podkarpaciu. W kolejce czeka, podobnie jak dzień wcześniePAP/Darek Delmanowicz

Stronę polską reprezentowali m.in. minister Andrzej Adamczyk i wojewoda lubelski Lech Sprawka. -Są pewne pomysły, w jaki sposób skrócić czas oczekiwania polskich, unijnych przewoźników na terenie Ukrainy - podkreślił wojewoda. Dodał, że strona protestujących krytycznie oceniła te propozycje i zapowiedziała kontynuację protestu.

- Nie udało wypracować się nawet tymczasowego rozwiązania- mówi przewoźnik Tomasz Borkowski. - Dla nas zaproponowane rozwiązania się niewystarczające - podkreślił. - Puste pasy na przejściu granicznym dla pustych samochodów nic nie dadzą, bo kierowcy nie mogą wjechać na przejście z powodu elektronicznej kolejki - podkreślił.

Protestujący przewoźnicy twierdzą, że ukraińskie firmy przewozowe stają się konkurencyjne cenowo i niejako przejmują rynek. Postulują m.in. wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich, chcą też wprowadzenia zakazu rejestrowania w Polsce firm transportowych z zagranicznym kapitałem.


IAR/dad

NCBR rozpoczął nabór dla firm chcących wejść na amerykański rynek

15.11.2023 16:03
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczęło nabór do trzeciego programu akceleracyjnego dla młodych firm, które chciałyby wejść na amerykański rynek i rozpocząć swoją działalność w stanie Nevada. Zakłada on kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców ze strony polskich i amerykańskich ekspertów.

Pierwsza polska lokomotywa wodorowa po pomyślnych testach. Czy to początek transportowej rewolucji?

16.11.2023 14:30
Manewrowa lokomotywa wodorowa, wyprodukowana przez Pesę Bydgoszcz, pomyślnie przeszła testy w warunkach pracy eksploatacyjnej na bocznicy Ciech Cargo w Inowrocławiu.