Redakcja Polska

Białoruś: rozpoczął się proces księdza Henryka Okołotowicza. Jest oskarżony o "zdradę stanu"

25.11.2024 11:53
W stolicy Białorusi Mińsku rozpoczął się proces księdza katolickiego Henryka Okołotowicza, oskarżonego o rzekomą "zdradę stanu". Grozi mu do 15 lat więzienia. Rozprawa odbywa się za zamkniętymi drzwiami. Władze nie podają szczegółów oskarżenia.
Ksiądz Henryk Okołotowicz z Wołożyna.
Ksiądz Henryk Okołotowicz z Wołożyna.Foto: Fot: Katolik.life

64-letni ksiądz Henryk Okołotowicz, proboszcz parafii świętego Józefa w Wołożynie w obwodzie mińskim, został aresztowany rok temu i osadzony w areszcie śledczym KGB w Mińsku, potocznie zwanym "Amerykanką". Ma poważne problemy zdrowotne, przed aresztowaniem przeszedł zawał serca i operację żołądka ze względu na chorobę nowotworową. Potrzebuje specjalnej opieki lekarskiej.

W listach do wiernych ksiądz podkreślał, że nie uznaje stawianych mu zarzutów i czuje się niewinny, gdyż nadzieję na sprawiedliwość pokłada jedynie w Bogu.

Ksiądz Henryk Okołotowicz jest przedstawicielem pokolenia, które podjęło się odrodzenia Kościoła katolickiego na Białorusi po upadku Związku Radzieckiego. Urodził się we wsi Nowa Mysz koło Baranowicz w polskiej rodzinie katolickiej. Jako młody człowiek podjął naukę w podziemnym seminarium katolickim w Niedźwiedzicy koło Lachowicz. W 1984 roku został w tajemnicy wyświęcony na księdza przez ówczesnego metropolitę kowieńskiego, arcybiskupa Vincentasa Sladkievicziusa.

Był pierwszym białoruskim kapłanem, który w 1984 roku odprawił mszę za polskich oficerów poległych w Katyniu.

Duchowny został wtedy zatrzymany przez KGB i ukarany grzywną. Sprawował posługę kapłańską w Brasławiu, Rakowie, Nieświeżu i Bobrujsku. Jego parafianie w Wołożynie są przekonani, że proboszcz został aresztowany nieprzypadkowo, a poprzez tę sprawę pod presją znalazł się cały Kościół katolicki na Białorusi.


IAR/dad

Szwecja przekaże znaczną sumę na produkcję ukraińskiej broni dalekiego zasięgu

22.11.2024 12:53
Szwecja wkrótce przekaże znaczną sumę na produkcję ukraińskiej broni dalekiego zasięgu. Szwedzki minister obrony Paul Jonsson ogłosił taki plan na konferencji z szefem ukraińskiego resortu obrony Rustemem Umierowem.

Białoruś: siedem lat więzienia dla robotnika, który przychodził do sądu na procesy polityczne

22.11.2024 15:16
Reżimowy sąd w białoruskim Brześciu skazał na siedem lat więzienia robotnika, który przychodził do sądu na procesy polityczne. Działacz opozycji demokratycznej Wital Czopik został oskarżony o rzekomą działalność ekstremistyczną i skazany na pobyt w kolonii o zaostrzonym rygorze.

Dezinformacja to podstępne narzędzie do manipulacji opinią publiczną. Jak się przed nią chronić?

22.11.2024 17:30
Eksperci mówią o konieczności większej edukacji na temat dezinformacji. Jak podkreślają, staje się ona coraz groźniejszym narzędziem wykorzystywanym do manipulacji opinią publiczną.