Redakcja Polska

Austria zgodziła się na finalizację procedur w sprawie 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji

17.12.2023 14:42
Austria domagała się gwarancji ze strony Ukrainy dotyczących usunięcia banku Raiffeisen z listy międzynarodowych sponsorów wojny, czyli tak zwanej listy hańby. 
Audio
  • Austria zgodziła się na finalizację procedur ws. 12. pakietu sankcji UE wobec Rosji [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: trade.gov.pl

Austria zgodziła na sfinalizowanie procedur w Unii dotyczących zatwierdzenia 12. pakietu sankcji wobec Rosji. Jako pierwsze tę wiadomość podało Radio Wolna Europa.

Brukselska korespondentka Polskiego Radia potwierdziła tę informację u unijnych dyplomatów. Jak informowała w czwartek Beata Płomecka zapadła wstępna zgoda na 12. pakiet restrykcji. Zgodziła się na niego także Austria, ale poprosiła jeszcze o doprecyzowanie pewnych kwestii, zanim uruchomione zostaną procedury zatwierdzające. 

Chodziło o gwarancje ze strony Ukrainy dotyczące usunięcia banku Raiffeisen z listy międzynarodowych sponsorów wojny, czyli tak zwanej listy hańby. Wczoraj wieczorem władze w Wiedniu poinformowały, że wątpliwości zostały wyjaśnione.

Zakończenie procedury pisemnej zatwierdzającej 12. pakiet sankcji i publikacja w unijnym Dzienniku Urzędowym nastąpi w najbliższych dniach i sankcje wejdą w życie. O tym, co będzie w najnowszym pakiecie restrykcji, jako pierwsza informowała brukselska korespondentka Polskiego Radia, najpierw po konsultacjach Komisji Europejskiej z krajami członkowskimi w październiku, a później po przesłaniu projektu restrykcji do unijnych stolic. 

Kluczowym elementem jest embargo na import diamentów. Ma ono być wprowadzane stopniowo od stycznia i dotyczyć ma naturalnych diamentów, po kilku miesiącach obejmie te przetworzone. Jest też mechanizm certyfikacji rosyjskich kamieni szlachetnych i ich monitorowania, by wzmocnić efekt unijnych sankcji i wyeliminować je całkowicie z rynku.

W 12. pakiecie jest również zakaz importu LPG z Rosji oraz aluminium. Są też kolejne towary, które przyczyniają się do wojskowego i technologicznego rozwoju Rosji i które są wykorzystywane przez nią na polu bitwy. A także między innymi sankcje zostały rozszerzone o usługi komputerowe i oprogramowanie.

IAR/PAP/ks

Polacy i Węgrzy różnią się w kwestii sankcji na Rosję, podejścia do USA i zagrożenia ze strony Kremla

03.10.2023 15:26
Tak wynika z badania opublikowanego przez Pew Research Center. O ile dwie trzecie Polaków chce dodatkowych sankcji na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę, to na Węgrzech takie rozwiązanie popiera zaledwie co dziesiąty badany.

Litewska spółka kolejowa chce zbadać, czy naruszono sankcje dotyczące eksportu luksusowych aut do Rosji

08.11.2023 12:57
Jedna ze spółek Kolei Litewskich zwróciła się do prokuratury o zbadanie możliwości naruszenia międzynarodowych sankcji

Parlament Europejski zaapelował do unijnych krajów o zaostrzenie sankcji wobec Rosji

09.11.2023 14:15
Deputowani przyjęli rezolucję na sesji plenarnej w Brukseli. W przyszłym tygodniu państwa członkowskie rozpoczną negocjacje w sprawie 12.pakietu restrykcji