Redakcja Polska

Handel Unii Europejskiej z Ukrainą po nowemu. Wchodzą w życie przepisy

06.06.2024 12:48
Wchodzą w życie nowe zasady handlu artykułami rolnymi między Unią Europejską a Ukrainą. Przez rok obowiązywać mają limity na sprowadzanie niektórych produktów. Kraje członkowskie będą mogły też zgłaszać zaburzenia na własnych rynkach.
Audio
  • Na mocy nowej wersji porozumienia, od dziś import niektórych produktów roślinnych i zwierzęcych z Ukrainy do UE będzie limitowany. Dopuszczalne wielkości będą wyliczane na podstawie danych o wysyłce z 2 i pół roku. Po ich przekroczeniu - pojawią się dodatkowe cła. Materiał Michała Fedusia [posłuchaj]
Od dziś nowa umowa o bezcłowym handlu UE z Ukrainą, ale z ograniczeniami
Od dziś nowa umowa o bezcłowym handlu UE z Ukrainą, ale z ograniczeniamiShutterstock/graja

Reforma to pokłosie protestów rolników z powodu masowego importu tanich produktów ze wschodu. Umożliwiało to zniesienie ceł i kontyngentów w maju 2022 roku. Limitowanie dotyczyć będzie sprowadzania cukru, jaj, drobiu, miodu, owsa, jęczmienia i kukurydzy. Jego wielkość będzie wyliczana na podstawie skali importu od lipca 2021 roku do końca 2023 roku.


Posłuchaj
08:22 umowa handlowa UE UA.mp3 Na mocy nowej wersji porozumienia, od dziś import niektórych produktów roślinnych i zwierzęcych z Ukrainy do UE będzie limitowany. Dopuszczalne wielkości będą wyliczane na podstawie danych o wysyłce z 2 i pół roku. Po ich przekroczeniu - pojawią się dodatkowe cła. Materiał Michała Fedusia [posłuchaj]

 

Według przewodniczącego Polskiej Federacji Producentów Żywności, Andrzeja Gantnera, reforma to krok we właściwym kierunku, ale nie antidotum na dotychczasowe problemy rynków Unii. - Z jednej strony mamy nową umowę - zatwierdzoną przez wszystkie kraje UE. Z drugiej - mamy hamulce, których wcześniej nie mieliśmy. Z trzeciej - prawdopodobnie kraje zainteresowane i tak będą postępować zgodnie ze swoimi interesami gospodarczymi i społecznym - mówił Andrzej Gantner. - Jest wyraźna różnica w tych interesach państw graniczących z Ukrainą, w tym nas, a krajów takich, jak Hiszpania i Włochy z inną konstrukcją swoich potrzeb - dodał przewodniczący Polskiej Federacji Producentów Żywności. Rolnicy w Polsce zastanawiają się, jak nowe zasady wpłyną na rynek zbóż.

Miliony ton płodów rolnych z Ukrainy

W ostatnich dwóch sezonach do Polski wwieziono ponad 5 milionów ton pszenicy, rzepaku czy żyta z Ukrainy. Sytuację zmieniło obowiązujące od roku embargo na zboża. Warszawa i Kijów od miesięcy nie mogą się jednak porozumieć w sprawie bardziej restrykcyjnych zasad limitowania importu surowców rolnych. Monika Piątkowska z Izby Zbożowo-Paszowej uważa, że kontynuacja rozmów z Ukraińcami jest niezbędna. Choćby dlatego, że Unia nie przewiduje limitowania importu pszenicy. Zboże mogłyby potencjalnie wpływać na polski rynek z innych kierunków. - W dalszym ciągu umowa nie zabezpiecza naszych interesów. Ważnym tematem będzie rozstrzygnięcie spraw zbożowych i odnowienie dialogu z Ukrainą - powiedziała Monika Piątkowska. - Jeśli chodzi o import - trzeba wypracować rozwiązanie dla obu naszych stron. Przypomnę, że tylko część produktów mamy objętych limitowaniem, a okres referencyjny nie może nas zadowalać - wyjaśniła Piątkowska.

Nowa forma umowy handlowej UE-Ukraina ma obowiązywać do czerwca przyszłego roku. Według wstępnych zapowiedzi - ma być to ostatnia tego typu preferencyjna umowa dla strony ukraińskiej.


IAR/dad

Król Karol III na nowych brytyjskich banknotach. Co ze "starymi"?

05.06.2024 15:41
Brytyjczycy mogą od dziś płacić banknotami z wizerunkiem króla Karola III. Nowe banknoty będą pojawiały się w brytyjskich portfelach stopniowo i nieśpiesznie.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Polscy kierowcy ciężarówek o plusach członkostwa w Unii

05.06.2024 15:56
Kierowcy polskich ciężarówek podróżujący po Austrii i Włoszech dostrzegają plusy członkostwa w Unii Europejskiej. W ich ocenie, polskie firmy transportowe zdobyły pozycję lidera na europejskim rynku, a unijne przepisy chronią prawa kierowców do wynagrodzenia, wypoczynku i świadczeń ZUS.

12 krajów, w tym Polska, naciska ws. rozpoczęcia negocjacji z Ukrainą i Mołdawią

05.06.2024 18:23
12 krajów, w tym Polska, zaapelowało o szybkie rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą i Mołdawią. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka widziała list do Belgii, kierującej pracami Unii, pod którym podpisali się ministrowie do spraw europejskich tych państw. Oprócz Adama Szłapki podpisy złożyli ministrowie z Czech, Estonii, Finlandii, Litwy i Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Słowenii, a także Szwecji.