O tytuł walczyły cztery polskie miasta: Bielsko–Biała, Lublin, Katowice i Kołobrzeg. Wyniki ogłosiła w środę przewodnicząca panelu ekspertów konkursu ESK Suvi Innilń.
Prorektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prof. Zbigniew Pastuszak powiedział, że tytuł może wpłynąć na międzynarodową promocję miasta, wzrost zainteresowania turystów, rozwój biznesu, w konsekwencji poprawić standard życia mieszkańców i przychody instytucji kultury.
"Miasto będzie mogło wykorzystać przyznanie tego tytułu, nie tylko jako element promocyjny różnych wydarzeń i instytucji kultury. Na spektaklach, koncertach, wystawach, przedstawieniach będą się pojawiać goście z Polski i z zagranicy. To powinno się przekładać na sprzedaż biletów i przychody instytucji kultury" – stwierdził ekonomista.
Założył, że większy napływ turystów w czasie wydarzeń i w przyszłości przełoży się też na poprawę pozycji instytucji, restauracji, hoteli i innych przedsiębiorstw, które "wokół kultury żyją albo z kulturą współpracują".
"Kultura może stać się jednym z motorów napędowych gospodarki" – przyznał prof. Pastuszak. Jako przykład podał Londyn oraz Las Vegas i Reno w Stanach Zjednoczonych, które żyją z kultury i rozrywki skierowanych do bardzo zróżnicowanych grup klientów.
Jak zwrócił uwagę, uzyskanie tytułu ESK jest też szasną dla artystów i instytucji na przyciągnięcie mecenasów. "To szansa dla młodych ludzi na realizację ich projektów artystycznych i - być może - znalezienie zatrudnienia lub finansowania pomysłów artystycznych w przyszłości" – stwierdził ekonomista.
Zdaniem prof. Pastuszaka, lockdown w czasie pandemii pokazał, że kultura ma szasnę rozwijać się, a nawet zarabiać, jeśli dostosuje się do technologicznych oczekiwań społeczeństwa. Jako przykład wskazał popularność streamingów internetowych z wydarzeń kulturalnych.
"Żyjemy w czasach zmiany funkcjonowania i oczekiwań społeczeństw. Dochodzą do głosu ludzie internetu, którzy dobrze zarabiają, mają wyższe aspiracje i realizują potrzeby wyższego rzędu. Są w stanie wydać więcej na kulturę, jeśli mają do niej łatwy dostęp i jest im ona podana w interesujący sposób" – stwierdził ekonomista.
Prof. Pastuszak zwrócił uwagę na "efekt promocyjny dużego wydarzenia międzynarodowego", jakim było uzyskanie przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 r. "Nagle świat się dowiedział, że Lublin jest bardzo dużym, europejskim, otwartym i tolerancyjnym ośrodkiem akademickim i młodzież stanowi istotną część jego populacji. To dodatkowo otworzyło miasto na świat, pojawiło się więcej informacji dotyczących możliwości zwiedzenia Lublina lub studiowania i pracy w mieście. Pojawili się przedstawiciele samorządów z kilkunastu krajów, z którymi nawiązano bezpośrednie relacje. Pojawili się też zagraniczni studenci, którzy znaleźli w Lublinie pracę. Te kontakty będą się przekładać także na relacje w przyszłości" – zauważył.
"Program "Europejskich Stolic Kultury" ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie. Organizacja wydarzeń związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. będzie okazją do promocji zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej" – napisano na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W informacji podkreślono, że "dodatkową korzyścią będzie wzrost liczby turystów w roku obchodów, co wpłynie na rozwój sektorów związanych z obsługą ruchu turystycznego, a także przyciągnięcie do miasta inwestorów zagranicznych, którzy przyczyniają się do rozwoju w dziedzinach innych niż kultura i turystyka. Ponadto wydarzenia artystyczne przygotowywane przez miasta organizujące obchody Europejskiej Stolicy Kultury wpływają na wzmocnienie poczucia tożsamości kulturowej społeczności lokalnej".
"Miasta, które otrzymują tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, na rok stają się kulturalnymi centrami Europy. Ten czas jest wypełniony festiwalami, koncertami, konferencjami i innymi przedsięwzięciami artystyczno-kulturalnymi, które skupiają uwagę nie tylko mieszkańców miasta, regionu i kraju" – napisano na stronie ministerstwa kultury.
Lublin jest trzecim polskim miastem z tym tytułem. W 2000 r. Europejską Stolicą Kultury był Kraków, a w 2016 r. – Wrocław.
PAP/ho