Redakcja Polska

Ekspansja polskiego biznesu w Azji Południowo-Wschodniej

17.11.2024 17:41
Polscy przedsiębiorcy coraz śmielej wchodzą na rynki Azji Południowo-Wschodniej. Głównymi partnerami handlowymi Polski w tym regionie są Wietnam i Singapur.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Pixabay

Według danych GUS w ubiegłym roku polsko-wietnamska wymiana handlowa przekroczyła wartość 5 miliardów euro. I choć Polska ma znacznie ujemne saldo, to po raz pierwszy od lat ten deficyt zmniejszył się.

"Cały czas nasz eksport do Wietnamu rośnie, to mniej więcej 20 procent rocznie. Dzieje się tak, bo udało się otworzyć rynek wietnamski na szereg flagowych produktów, takich jak wieprzowina, drób, owoce. Zaczęliśmy tam sprzedawać polskie jabłka" - powiedziała Polskiemu Radiu prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej Bożena Wróblewska. KIG zorganizował w ostatnim czasie misje gospodarcze zarówno do Wietnamu, jak i Singapuru.

Rynek wietnamski to około 100 milionów konsumentów. Oprócz produktów rolno-spożywczych, Polska eksportuje do tego kraju również wyroby przemysłu elektro-maszynowego i metalurgiczne a także chemiczne.

Pojawiają się także inwestycje bezpośrednie. "Jest duża polska inwestycja w sektorze farmaceutycznym, gdzie firma z naszego kraju wykupiła w 100% podmiot wietnamski i produkuje tam leki. Te prowadzone w tej chwili rozmowy zmierzają nie tylko do prostego eksportu, ale też do pewnych wspólnych przedsięwzięć w Wietnamie, co utrwali tam naszą obecność" - dodała Bożena Wróblewska.

Dodatkowo handel z Wietnamem ułatwia umowa o wolnym handlu, jaką pięć lat temu z tym krajem podpisała Unia Europejska.

Drugim z najważniejszych krajów dla polskiego eksportu w Azji Południowo-Wschodniej jest Singapur. To największy po Szanghaju światowy port. I choć w handlu towarami Polska ma ujemny bilans handlowy z Singapurem, to notuje nadwyżkę przy uwzględnieniu handlu usługami.

O rozwoju wzajemnych relacji handlowych dyskutowali podczas wrześniowych rozmów w Singapurze szefowie dyplomacji obu państw - Radosław Sikorski i Vivian Balakrishnan.

IAR/ho

Via Carpatia. Umowa na ostatni odcinek na Podkarpaciu podpisana

13.11.2024 13:30
Ponad pięć kilometrów długości i prawie dwa miliardy złotych kosztów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę fragmentu trasy S19 na odcinku Jawornik - Lutcza. Droga ekspresowa S19 w województwie na Podkarpaciu jest elementem międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia.

Kolejne bezzałogowce FlyEye trafią do polskiego wojska

15.11.2024 09:01
Kolejne trzynaście zestawów bezzałogowców FlyEye trafi do polskiej armii. Umowę w tej sprawie podpisze dziś o 10.00 wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

Polska w najlepszej trójce ze wzrostem gospodarczym - wynika z prognoz KE

15.11.2024 11:43
Polska w najlepszej trójce w Unii pod względem wzrostu gospodarczego. Tak wynika z jesiennych prognoz Komisji Europejskiej.

Komisarz UE o optymistycznych prognozach gospodarczych dla Polski

16.11.2024 14:45
Komisja Europejska przedstawiła bardziej optymistyczne prognozy gospodarcze dla Polski. Bruksela skorygowała swoje majowe przewidywania