Redakcja Polska

Dziesiąta edycja Dyplomatycznego Otwarcia Roku. Ważna inicjatywa KIG

06.02.2025 09:36
Dyplomatyczne Otwarcie Roku odbędzie się już po raz dziesiąty. Przedstawiciele rządu, samorządu terytorialnego, korpusu dyplomatycznego oraz przedsiębiorców i instytucji, spotkają się na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej, żeby tworzyć właściwy klimat oraz konkretne płaszczyzny współpracy w celu większej internacjonalizacji polskiej gospodarki.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Markiem Kłoczko, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej [posłuchaj]
Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2025
Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2025Foto: materiały prasowe

Dyplomatyczne Otwarcie Roku to już tradycyjna inicjatywa Krajowej Izby Gospodarczej, która tworzy mniej formalną przestrzeń na spotkania i dialog między władzą, biznesem i dyplomacją. Tegoroczna edycja Dyplomatycznego Otwarcia Roku jest szczególna, bo po pierwsze jest to okrągła 10. edycja wydarzenia. Po drugie jest pierwszym tego rodzaju wydarzeniem podczas polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Po trzecie, w tym roku Krajowa Izba Gospodarcza obchodzi 35-lecie swojego istnienia.

6 lutego w wyjątkowym gronie dyplomatów, przedstawicieli administracji publicznej i samorządowej oraz biznesu KIG rozpocznie nowy dyplomatyczny sezon, będą rozmowy o międzynarodowej współpracy i sytuacji geopolitycznej, najważniejszych wyzwaniach i szansach dla polskiej gospodarki oraz wspieraniu polskich firm w ekspansji zagranicznej. Poprzez prezentację polskiej gospodarki, a także potencjału polskich regionów uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać możliwości współpracy z polskimi partnerami.

Krajowa  Izba Gospodarcza już od 35 lat promuje interesy polskich przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych oraz wspiera działania związane z promocją gospodarczą.

Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym wydarzenia.

O Krajowej Izbie Gospodarczej

Krajowa Izba Gospodarcza wspiera polskich przedsiębiorców na arenie międzynarodowej oraz aktywnie promuje pozytywny obraz polskiej gospodarki.  KIG od lat aktywnie uczestniczy  w inicjatywach na rzecz rozwoju dyplomacji gospodarczej. Efektywna pomoc polskim firmom w internacjonalizacji możliwa jest dzięki dobrej współpracy KIG z korpusem dyplomatycznym w Polsce oraz placówkami polskimi za granicą, a także ministerstwami, organizacjami gospodarczymi oraz stowarzyszeniami. Krajowa Izba Gospodarcza posiada także podpisane umowy o współpracy z większością narodowych izb gospodarczych na świecie.

Krajowa Izba Gospodarcza już od ponad 30 lat działa na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Polsce. Jesteśmy niezależną organizacją samorządu gospodarczego, zrzeszającą ponad 160 regionalnych, branżowych i bilateralnych izb oraz innych podmiotów życia gospodarczego w naszym kraju. Wspólnie realizujemy misję, którą można określić hasłem „Dbamy o przedsiębiorczość”. Co się za tym kryje? Przede wszystkim walka o dobry klimat dla polskiej przedsiębiorczości i dogodne warunki dla jej rozwoju, współpraca z izbami gospodarczymi na całym świecie - ponad 200 partnerów instytucjonalnych,  z którymi mamy podpisane umowy o współpracę. 

W ostatnich latach KIG regularnie organizowała zagraniczne misje gospodarcze, fora biznesu, spotkania B2B, szkolenia tematyczne, a także uczestniczyła wraz z polskimi przedsiębiorcami w wydarzeniach przede wszystkim na rynkach Afryki i Bliskiego Wschodu, Azji i Ameryki Centralnej. Byliśmy z polskimi przedsiębiorcami m.in. w Algierii, Tunezji, Maroku, w Botswanie, Nigerii, RPA, w Rumunii, na Tajwanie, na Kubie. Organizowaliśmy spotkania i fora biznesowe w Polsce dla zagranicznych delegacji m.in. z Arabii Saudyjskiej, Austrii, Egiptu, Chin, Tunezji, Turcji, Wietnamu. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Markiem Kłoczko, prezesem Krajowej Izby Gospodarczej.

Miliony dla Polonii. Senat uporządkowuje system wsparcia Polaków za granicą

04.02.2025 14:55
Opieka nad Polonią i Polakami za granicą to jedno z kluczowych zadań Senatu RP. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości w rozdysponowaniu środków finansowych, które są przeznaczane na wsparcie rodaków za granicą. Dotychczasowy system, pełen chaosu i pokrywających się programów, utrudniał skuteczną kontrolę nad wykorzystaniem budżetowych funduszy.

Wojska dronowe przyszłością polskiej armii. Szef MON zapowiada inwestycje

05.02.2025 11:25
Wojska dronowe są przyszłością polskiej armii, przyszłością wszystkich rodzajów sił zbrojnych, będą w nich setki tysięcy dronów: latających, naziemnych, nawodnych i podwodnych - oświadczył w środę wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Radosław Sikorski będzie reprezentował Unię na Radzie Bezpieczeństwa ONZ

05.02.2025 15:16
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski będzie reprezentował Unię Europejską na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jest to związane z trwającą polską prezydencją we Wspólnocie. Szef polskiej dyplomacji poinformował o tym na portalu X, po spotkaniu w Brukseli z unijnymi ambasadorami.