Redakcja Polska

Polacy pomagają rozbudowywać irackie miasta

13.10.2019 17:00
Chodzi o małe miasta w północnej części kraju, w irackim Kurdystanie do których w ostatnich latach przyjechało wielu uchodźców. Miejsca te są teraz przeludnione, a eksperci z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej pomagają samorządom usprawnić ich funkcjonowanie.
Audio
  • Irak: Polacy pomagają rozbudowywać miasta. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
Irak, zdjęcie ilustracyjne
Irak, zdjęcie ilustracyjneShutterstock

Dystrykt Shikhan znajduje się w północnej części Kurdystanu, niedaleko Mosulu. To właśnie tam cztery lata temu zaczęli uciekać Irakijczycy na których teren wkroczyli fanatycy z ISIS. Choć radykałowie zostali pokonani, to 50 tysięcy uchodźców nie wróciło do domów, a populacja miast w dystrykcie wzrosła o 50 procent.

Eksperci z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczęli szkolenia dla miejscowych samorządów. Uczą ich, jak radzić sobie z dostępem do wody czy z wywozem śmieci. Jak mówi Polskiemu Radiu Dorota Woroniecka z PCPM, polscy specjaliści uczą także Irakijczyków nowych systemów planowania.

Budowa kompetencji wśród pracowników lokalnych

- Nasz projekt skupia się przede wszystkim na budowaniu kompetencji wśród pracowników lokalnych i na wdrażaniu różnego rodzaju technologii, które pozwalają usprawnić zarówno planowanie przestrzenne jak i dostęp do usług dla mieszkańców czy jakość tych usług oraz rozwój gospodarczy - dodaje.

Wraz z PCPM szkolenia prowadzą także specjaliści z trzech innych organizacji pomocowych z Europy. Cały projekt przewidziany jest do 2022 roku.

Eksperci twierdzą, że nie ma na razie szans na powrót przesiedlonych Irakijczyków do poprzednich miejsc zamieszkania. Sytuacja może się jeszcze pogorszyć, bo trwająca obecnie ofensywa Turcji na terenach kurdyjskich w Syrii powoduje kolejną falę migracji. Część osób stara się właśnie przedostać do irackiej części Kurdystanu.

IAR/dad