Opiekun pielgrzymki ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista z UKSW w Warszawie, mówił o niezwykłym świadectwie życia uczestników zjazdu. - Kłopotem wielu współczesnych ludzi jest jak przeżyć, a oni dali przykład tego jak żyć - zaznaczył.
Rodzina Rościszewskich ukrywała podczas okupacji niemieckiej dziecko żydowskie - Pawła Wagnera. Dziś Janina Rościszewska-Krawczyk spotkała go w polskiej ambasadzie w Tel Awiwie i wspominała czas wojny. - Był sierotą, jego matkę Niemcy porwali, a o ojcu nic nie było wiadomo. Mi przypadła opieka nad Pawłem, jest ode mnie pięć lat młodszy. Traktowałam go jak brata, a on o moich rodzicach sądził, że są jego rodzicami - powiedziała.
Rodzina Rościszewskich została uhonorowana medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w 1990 roku. Zjazd Polaków Ratujących Żydów potrwa do 18 października. Pielgrzymkę organizują Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wspólnie z Polskim Towarzystwem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
Do tej pory Instytut Yad Vashem wyróżnił medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" ponad 27 tys. osób. Jest wśród nich 7000 Polaków, stanowią oni największą grupę wśród odznaczonych osób, pochodzących z 51 krajów świata.
IAR/dad