To druga w tym roku ceremonia ujawnienia nazwisk osób, których szczątki odnaleźli eksperci Instytutu Pamięci Narodowej. W czerwcu ogłoszono tożsamość 24 ofiar totalitaryzmów.
Wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Anna Szeląg powiedziała Polskiemu Radiu, że grono zidentyfikowanych to osoby zamordowane po 1945 roku. "Dla nas każda z tych osób zawsze jest ważna, skupiamy się na życiorysie każdej z nich. Szczątki odnaleźliśmy, prowadząc prace w 2016 i w 2018 roku w kilku miejscach w Polsce. Tym razem nie będą to identyfikacje osób, których szczątki odnaleźliśmy zagranicą" - poinformowała Anna Szeląg.
Podczas uroczystości list od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Wystąpił również prezesa IPN Jarosław Szarek oraz przedstawiciela rodzin zidentyfikowanych ofiar.
"To uroczysty dzień dla wszystkich (...) na chwile zatrzymuje się czas, dla nas nasza praca nabiera innych wymiarów. Dla rodzin materializuje się pewna sprawiedliwość dziejowa. A dla urzędników, dla najwyższych organów władzy jest to dzień, w którym mamy poczucie spełnienia poczucia obowiązków wobec obywateli - jeśli chodzi o rodziny - i przede wszystkim wobec ofiar, które walczyły o wolną Polskę" - zaznaczyła Anna Szeląg.
Tylko w tym roku eksperci IPN przebadali ponad 70 miejsc w kraju i poza granicami. Przez ostatnie lata zidentyfikowano blisko 150 ofiar totalitaryzmów. Jak zapewniła Anna Szeląg, dzięki temu pamięć o odnalezionych bohaterach jest pielęgnowana. "Te nazwiska, ich biografie, ich walka odżywa na nowo w pamięci Polaków. Ma to również wymiar edukacyjny. Prowadzimy szereg projektów, które dotyczą tematyki nie tylko żołnierzy wyklętych, ale ofiar komunizmu, których szczątków poszukuje IPN" - tłumaczyła wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.
Wśród odnalezionych i zidentyfikowanych do tej pory ofiar komunizmu są żołnierze Armii Krajowej walczący w antykomunistycznym powstaniu - major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", major Hieronim Dekutowski "Zapora", kapitan Zdzisław Broński "Uskok", a także sanitariuszka V Wileńskiej Brygady AK Danuta Siedzikówna "Inka".
IAR/ks