Redakcja Polska

Jak przerobić materiał, gdy zamknięto szkoły? Rozwiązaniem - lekcje przez sieć

19.03.2020 17:59
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa od poniedziałku szkoły nie pracują. Zajęcia mają się odbywać zdalnie. Nauczyciele mogą prowadzić lekcje przez Skype'a, Facebooka, nagrywać filmy, korzystać z platform do zdalnej nauki lub poprosić uczniów o korzystanie z treści umieszczonych w internecie.
Alternatywna lekcja historii
Alternatywna lekcja historii Źródło: Youtube/CoZaHistoria

Choć wielu nauczycieli wykorzystywało już możliwości Internetu do prowadzenia lekcji, to jednak teraz sytuacja w szkołach jest szczególna. - Jesteśmy świadomi, że przez te pierwsze kilka dni trzeba się trochę przyzwyczaić technicznie do tego - mówił dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik na antenie Polskiego Radia.

MEN przygotowuje rozporządzenie, które wprowadzi możliwość realizacji podstawy programowej poprzez nauczanie zdalne. We wtorek minister edukacji Dariusz Piontkowski zaapelował, aby nauczyciele z umiarem zadawali uczniom zadania przez Internet. - Nie przesadzajmy z liczbą materiałów do odrobienia w domu - mówił minister.

Tymczasem kreatywni nauczyciele z całej Polski już zaczęli udostępniać materiały dydaktyczne, między innymi w serwisie Youtube. Jednym z nich jest Arkadiusz Pater, nauczyciel historii z Koszalina. - Już na studiach chciałem otworzyć taki kanał, ale brakowało odwagi. Teraz, w tym pandemicznym momencie, szkoły zostały wywrócone do góry nogami. Uczenie przez wysyłanie wiadomości to nie jest moje idealne wyobrażenie edukacji. Dzięki żonie zaryzykowałem i mam nadzieję, że to zadziała wśród uczniów i osób pasjonujących się historią - powiedział Arkadiusz Pater w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy.


W ocenie nauczyciela z Koszalina, edukacja musi nadążać za postępem technologicznym, a pedagodzy muszą dostosowywać się do rzeczywistości. - Uczę w szkole od 10 lat. Sam korzystałem zupełnie z innych źródeł na jednych studiach, a z innych na drugich, a co dopiero jak wspominam moje liceum czy szkołę podstawową. Świat idzie do przodu i jeżeli można ułatwić młodym ludziom czerpanie wiedzy z różnych form, to czemu tego nie robić? - przyznał Arkadiusz Pater. 

Przerwa w zajęciach w szkole ma potrwać do 25 marca. Jednak minister edukacji już zapowiedział, że najprawdopodobniej zostanie przedłużona.

IAR/PRDZ/dad

Zobacz więcej na temat: edukacja koronawirus pandemia

Chiny dziękują Polsce za pomoc w walce z koronawirusem. W rewanżu wyślą nam testy i maseczki

19.03.2020 09:38
Chiny przekażą Polsce testy na koronawirusa oraz środki ochronne - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych po rozmowie telefonicznej szefa resortu Jacka Czaputowicza z ambasadorem Chin w Polsce Liu Guangyuanem.

Rosja testuje NATO w dobie pandemii. Prowokacje bombowców

19.03.2020 12:39
Rosyjskie lotnictwo strategiczne zintensyfikowało w ostatnim czasie ćwiczenia bombowców strategicznych nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Północnym, docierając do wybrzeży Szkocji i Irlandii - informuje portal defence24.pl. Podczas jednego z tego typu lotów samoloty Tu-160 pozostawały w powietrzu przez ponad 15 godzin, pobierając paliwo z latającego tankowca Ił-78.

Ukraina: mieszkańcy oferują medykom podwiezienie do pracy

19.03.2020 14:35
Na Ukrainie powstała oddolna inicjatywa podwożenia do pracy pracowników służby zdrowia - relacjonują w czwartek miejscowe portale. W mediach społecznościowych i komunikatorach utworzono grupy, w których pomoc oferują mieszkańcy różnych miast.