Rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej pułkownik Marek Pietrzak tłumaczy, że to szkolenie dające umiejętności w opiekowaniu się chorymi osobami starszymi, podopiecznymi Domów Pomocy Społecznej oraz zakładów opieki lekarskiej. Oficer przypomniał, że we wcześniejszych działaniach związanych z epidemią, żołnierze OT często przejmowali zadania personelu medycznego w takich miejscach, jak DPS-y.
Teraz, kiedy wzrasta zaangażowanie terytorialsów w szpitalach COVID-owych, umiejętność opieki nad pacjentem leżącym, jest wymagana. Stąd - jak powiedział pułkownik Marek Pietrzak - pomysł na szkolenia.
Rzecznik WOT dodał, że przed drugą falą epidemii w działaniach związanych z opieką nad pacjentami leżącymi dowództwo korzystało przede wszystkim z umiejętności żołnierzy, którzy w cywilu są na przykład pielęgniarkami albo opiekunami osób starszych. Teraz, gdy zapotrzebowanie na wsparcie terytorialsów wzrasta, postanowiono przeszkolić więcej żołnierzy.
Zgodnie z wytycznymi kierownictwa resortu obrony codziennie do działań przeciwkryzysowych związanych z koronawirusem jest w gotowości 20 tysięcy mundurowych.
IAR/dad