Redakcja Polska

Litwa wydała blisko 780 zezwoleń na wjazd dla prześladowanych Białorusinów

04.01.2021 14:39
Litwa wydała 779 zezwoleń na wjazd na swoje terytorium dla Białorusinów prześladowanych przez reżim Łukaszenki. Po wyborach prezydenckich na Białorusi i fali protestów, Litwa utworzyła tzw. korytarz humanitarny.
Audio
  • Litwa wydała blisko 780 zezwoleń na wjazd dla prześladowanych Białorusinów. Materiał Kamila Zalewskiego
Białorusini protestują od 9 sierpnia, domagając się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki i przeprowadzenia wolnych wyborów
Białorusini protestują od 9 sierpnia, domagając się ustąpienia Aleksandra Łukaszenki i przeprowadzenia wolnych wyborówShutterstock.com / Alexey Vecherin

"Korytarz humanitarny" dla Białorusinów powstał, aby ułatwić procedury wydawania wiz osobom, dotkniętym represjami przez reżim w Mińsku. Od tamtej pory z zezwolenia skorzystało 355 osób, a 76 wystąpiło o azyl. Zgoda na przyjazd wydawana jest przez litewskie MSW. - Prawie codziennie podpisywane są zezwolenia umożliwiające dla Białorusinów na wjazd na Litwę.Sytuacja jest obecnie trudniejsza z powodu utrudnień na litewsko-białoruskiej granicy, ale ludzie aplikują. To oznacza, że Litwa jest dla nich bezpiecznym krajem - czytamy w komunikacie resortu.

Białorusini, którzy z powodów humanitarnych chcą przybyć na Litwę, muszą wcześniej w litewskiej ambasadzie w Mińsku złożyć wniosek o wydanie wizy Schengen. Umożliwia ona wjazd i pobyt przez okres wskazany w wizie, jednak nie dłużej niż 90 dni.

Od grudnia litewskie władze zezwoliły również na wydawanie bezpłatnych wiz krajowych dla mieszkańców Białorusi prześladowanych przez reżim w Mińsku.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Białoruś protest

Rok 2020 upłynął pod znakiem walki o demokrację na Białorusi

03.01.2021 10:00
Rozgłośnia "Radio Swaboda" przeprowadziła internetowy sondaż, który miał wskazać osoby i wydarzenie mijającego roku. Na pierwszym miejscu znalazły się wszystkie panie, które uczestniczyły w akcjach protestacyjnych kobiet. Na drugim miejscu Swiatłana Cichanouska, była opozycyjna kandydatka na prezydenta. Na trzecim miejscu słuchacze rozgłośni wybrali Ninę Bagińską. To 73-letnia emerytka, która na wszystkie wiece przychodzi z historyczną biało-czerwono-białą flagą.

Politolog: Wilno i Warszawa stały się ośrodkami działalności białoruskiej opozycji

03.01.2021 12:06
Po wyborach prezydenckich na Białorusi w sierpniu 2020 roku Wilno i Warszawa stały się ośrodkami działalności białoruskiej opozycji - wskazuje Tatiana Czulickaja, białoruska politolog, która od 10 lat pracuje na Litwie.

148. dzień protestów na Białorusi. Mieszkańcy Mińska wciąż wychodzą na lokalne marsze

03.01.2021 13:11
W pierwszą niedzielę Nowego Roku zwolennicy przemian na Białorusi znów wychodzą na lokalne akcje protestu w swoich dzielnicach – pisze internetowa "Nasza Niwa". Małe protesty odbywają się o różnych porach dnia i w różnych miejscach.