Jan Lityński za udział w studenckich protestach w 1968 r. po zdjęciu ''Dziadów'' Mickiewicza został wyrzucony ze studiów, później aresztowany i skazany na 2,5 roku więzienia. W 1976 roku brał udział w akcji pomocy dla represjonowanych robotników Ursusa i Radomia.
Od 1977 roku działał w Komitecie Obrony Robotników. W 1980 roku objął funkcję doradcy władz "Solidarności". W stanie wojennym został internowany, następnie aresztowany. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "S" regionu Mazowsze. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po 1989 roku był posłem trzech kadencji, w latach 2010 - 2015 doradcą prezydenta RP.
- Dzielny działacz Komitetu Obrony Robotników, zaangażowany w sprawy społeczne i obronę represjonowanych w PRL - tak zmarłego Jana Lityńskiego wspomina współzałożyciel KOR Antoni Macierewicz.
W 1977 Jan Lityński współtworzył dwutygodnik "Robotnik". Założyła go grupa współpracowników Komitetu Obrony Robotników. Jak wspomina działacz opozycji demokratycznej w latach PRL wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, właśnie wtedy się poznali. Jak dodaje wicemarszałek Borusewicz, Jan Lityński był nie tylko jego współpracownikiem, ale też przyjacielem.
Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista okresu PRL i działacz NSZZ "Solidarność” podkreśla, że zmarły Jan Lityński był wybitnym działaczem opozycji antykomunistycznej. Krzysztof Wyszkowski do 1989 roku blisko współpracował z Janem Lityńskim. - Miałem poczucie daleko idącej bliskości – wspomina.
Jan Lityński został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.
Zginął tragicznie w wieku 75 lat.
IAR/ep