Redakcja Polska

Oficjalna inauguracja projektu "SOS Białoruś - Centrum Pomocy Humanitarnej"

28.06.2021 11:00
Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób, które ze względu na represje zdecydowały się na przyjazd z Białorusi do Polski z zamiarem czasowego lub stałego osiedlenia i przebywają na jej terenie. Wsparcie w ramach projektu obejmuje doraźną pomoc socjalno-bytową lub adaptacyjną oraz pomoc w organizacji życia w Polsce.
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut
Andżelika Borys i Andrzej Poczobut Polskie Radio

Celem realizowanego od początku czerwca projektu jest niesienie pomocy i reakcja na potrzeby polskiej społeczności za wschodnią granicą oraz wsparcie osób polskiego pochodzenia, które ze względu na swoją działalność prodemokratyczną i wynikającą z praw mniejszości narodowej znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Program obejmuje wsparciem także pozostających w areszcie Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta.

Projekt skierowany jest przede wszystkim do osób, które ze względu na represje zdecydowały się na przyjazd z Białorusi do Polski z zamiarem czasowego lub stałego osiedlenia i przebywają na jej terenie. Wsparcie w ramach projektu obejmuje doraźną pomoc socjalno-bytową lub adaptacyjną oraz pomoc w organizacji życia w Polsce. Działania realizowane w ramach projektu mają zapewnić objętym nimi osobom poczucie bezpieczeństwa, dobry start i szansę na normalne życie i funkcjonowanie w Polsce. Pomoc skierowana jest zarówno do osób samotnych, jak i rodzin z dziećmi. 

Podlaska "Wspólnota Polska" chce otoczyć wsparciem jak największą liczbę osób. Spodziewa się, że ze względu na eskalację działań represyjnych władz białoruskich wobec społeczeństwa i toczące się śledztwo wobec liderów Związku Polaków na Białorusi grupa osób potrzebujących pomocy i objęcia systemową opieką adaptacyjno-bytową będzie stale się poszerzać.

Projekt "SOS Białoruś - Centrum Pomocy Humanitarnej" powstał w partnerstwie Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Fundacja "Wolność i Demokracja". W jego realizację poprzez dzielenie się doświadczeniem i praktyczną pomoc przyjeżdżającym zaangażują się też działacze Związku Polaków na Białorusi, którzy już mieszkają w Polsce.

IAR/ks

"Zostali na Wschodzie. Słownik inteligencji polskiej w ZSRS 1945-1991". Nowa publikacja IPN

26.06.2021 19:54
Publikacja prezentuje sylwetki kapłanów, naukowców, nauczycieli i innych przedstawicieli elit polskich, którzy po 1945 roku pozostali na terenie Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich. Jedni nie chcieli, a inni nie mogli osiąść w powojennej Polsce. Podjęli misję przeciwstawiania się sowietyzacji, ocalenia języka, kultury, przechowania wiary.

W sobotę został odsłonięty drugi na świecie pomnik Ireny Sendler. Stanął on w angielskim Newark

26.06.2021 10:06
Pomnik Ireny Sendler został odsłonięty w angielskim Newark-on-Trent. Jest to dopiero drugie takie upamiętnienie na świecie.

"Fala nielegalnej migracji z Białorusi to element wojny hybrydowej"

28.06.2021 09:06
Nielegalna migracja z Białorusi na Litwę to zorganizowany i opłacalny interes, w który zamieszani są białoruscy urzędnicy i funkcjonariusze- stwierdziła minister spraw wewnętrznych Litwy