Redakcja Polska

Od poniedziałku rusza Letnia Szkoła Wyszehradzka w Krakowie

02.07.2021 15:51
Podczas wykładów młodzi ludzie z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej pogłębiają wiedzę na temat wyzwań regionalnych i globalnych.
Audio
Willa Decjusza
Willa DecjuszaFoto: materiały prasowe

Kolejna 19. edycja rozpocznie się 5 lipca i potrwa 2 tygodnie. Szkoła organizowana jest od 2002 r. przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Ten rok jest szczególny, bo obchodzimy 30-lecie powstania Grupy Wyszehradzkie, Polska zakończyła też roczne przewodnictwo w grupie.

Uczestnikami programu są studenci, doktoranci, młodzi nauczyciele i dziennikarze z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów europejskich. W dotychczasowych edycjach Szkoły wzięło udział ponad 500 osób, pochodzących z: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Francji, Kirgistanu, Kosowa, Litwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowenii i Ukrainy. Część debat, wykładów i spotkań jest otwarta dla publiczności.

Zajęcia prowadzą wybitni eksperci i intelektualiści reprezentujący różne dziedziny wiedzy i działalności publicznej. W debatach i wykładach biorą także udział dyplomaci, ministrowie, przedstawiciele Unii Europejskiej, środowiska akademickiego, politycy, biznesmeni, dziennikarze czy artyści, a także przedstawiciele administracji, samorządów i organizacji pozarządowych.

O to, czym różni się tegoroczna edycja od poprzednich, o specyfikę podejmowanych tematów oraz o zmiany, jakie przeszła od 2002 r. Letnia Szkoła Wyszehradzka dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza prof. Dominikę Kasprowicz zapytała Ewa Plisiecka.