Redakcja Polska

Atak migrantów na polską granicę. Polski żołnierz i strażnik graniczny ranni

26.11.2021 12:23
Podczas czwartkowych zamieszek w ośrodku dla cudzoziemców w Węgrzynie został ranny funkcjonariusz Straży Granicznej. W nocy podczas próby nielegalnego przejścia przez granicę polsko-białoruską grupy migrantów ucierpiał żołnierz Wojska Polskiego. Stan obu jest stabilny - powiedziała w piątek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.
Zmienił się sposób działania władz białoruskich na granicy, ale sytuacja nie uległa zmianie- powiedział Piotr Wawrzyk
Zmienił się sposób działania władz białoruskich na granicy, ale sytuacja nie uległa zmianie- powiedział Piotr Wawrzyktwitter.com/MON_GOV_PL

Jak zaznaczyła rzeczniczka, "wczoraj na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze około godziny 22 grupa licząca około 200 osób próbowała siłowo forsować granicę". - Na teren Polski weszła grupa około 170 osób. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy. W wyniku tych zdarzeń ucierpiał żołnierz Wojska Polskiego. Został uderzony kamieniem w głowę. Trafił do szpitala, gdzie została mu opatrzona rana - przekazała por. Michalska.

- Stan zdrowia funkcjonariusza Straży Granicznej, który został ranny podczas wczorajszych zamieszek w ośrodku dla cudzoziemców jest stabilny. Doznał urazu ręki i został przewieziony do szpitala. Jego życiu i zdrowiu nic mu nie zagraża - zaznaczyła.

Ostatniej doby zanotowano 217 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. 12 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: granica Białoruś

Ogłoszono finalistów konkursu na rosyjskojęzyczne opowiadanie fantastyczne w stylu Stanisława Lema

26.11.2021 11:05
Inicjatorem i organizatorem konkursu była ambasada Polski w Rosji, a w ogłoszeniu wyników wziął udział ambasador Krzysztof Krajewski. Do konkursu zgłoszono ponad 300 opowiadań.

W Wilnie rozpoczynają się "Dni Kultury Polskiej"

26.11.2021 11:41
Koncerty, wystawa oraz wycieczki po Wilnie znalazły się w programie "Dni Kultury Polskiej". Festiwal rozpoczyna się w piątek w litewskiej stolicy po raz ósmy.