Polskie Radio
Section05
Rok Lema

Rok 2021 w życiu literackim. Gociek: było wiele inicjatyw, ale też nie zabrakło niewykorzystanych szans

- Cieszę się, że ten rok był, jednak mam wrażenie, że był to czas zmarnowanych szans, bo było dużo różnych inicjatyw "ku czci". Sądzę, że brakuje nam całej masy uchwytów do tego, by w pełni Lema odświeżyć i go rozumieć - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był również Łukasz Orbitowski.   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura czytelnictwo Stanisław Lem Cyprian Kamil Norwid Rok Norwida społeczeństwo

"Poprzez Lema opowiadam fascynującą i przerażającą część historii Polski"

- To była dla mnie naprawdę duża przygoda z historią XX wieku, z sytuacją Żydów w przedwojennej Polsce i z narastającymi faszystowskimi tendencjami w polskiej polityce tamtego okresu - mówiła w Dwójce literaturoznawczyni dr hab. Agnieszka Gajewska, autorka książki "Wypędzony z Wysokiego Zamku" - pełnej biografii Stanisława Lema. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka Kinga Michalska literatura KULTURA biografia Agnieszka Gajewska

«Лем. Життя не з цієї землі» - біографія Станіслава Лема на тлі історичних завірюх

У львівському видавництві репортажної та документальної літератори «Човен» вийшов український переклад книжки Войцєха Орлінського «Лем. Життя не з цієї землі»
Zobacz więcej na temat:  станіслав лем письменник Stanisław Lem Львів Друга світова війна видавництво Човен репортаж

Wojciech Zemek: biblioteka była żywiołem Stanisława Lema

- Lem spędzał w bibliotece większość swojego czasu. Siedział tam i czytał, czy to książkę, czy czasopismo, i nie rozstawał się z nimi. Książki były w jego życiu wszystkim, bo nauczył się czytać już w wieku czterech lat, a poza tym to stało się jego pracą zawodową. I czasem miałem wrażenie, że przeczytał wszystko, co zostało napisane - opowiadał w Dwójce Wojciech Zemek, wieloletni sekretarza Lema, obecnie m.in. redaktor serwisu Lem.pl.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Dwójka literatura wspomnienie literatura polska science-fiction KULTURA

Które z idei Stanisława Lema urzeczywistniły się po latach?

Jako młody człowiek pragnął studiować na politechnice i zostać uczonym. To niezrealizowane marzenie ziściło się niejako w jego twórczości, w której prognozował kierunki rozwoju nauki i techniki. - Stanisław Lem potrafił wybrać z tworzącego się wielkiego oceanu informacji naukowych pewne ważne rzeczy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Łukasz Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem Katarzyna Kobylecka

"Porozmawiamy o przyszłości w oryginalny sposób". Dr Kawecki o festiwalu poświęconym pamięci Lema

Ten festiwal, to konglomerat wydarzeń kulturalnych, naukowych i technologicznych. Chcemy rozmawiać o przyszłości, ale w dość oryginalny sposób. Na koniec będzie wyjątkowe wydarzenie, bo po raz pierwszy w historii wręczymy nagrody im. Stanisława Lema - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema o festiwalu Bomba Megabitowa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NAUKA technologia nowe technologie społeczeństwo Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 Stanisław Lem

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jaki był? Dlaczego wciąż fascynuje?

Popularność książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku wciąż rośnie, jego proza podbija między innymi rynki azjatyckie – zapewnia Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a ich łączny nakład to ponad 30 milionów egzemplarzy.
Zobacz więcej na temat:  science-fiction Stanisław Lem Ministerstwo Spraw Zagranicznych