Redakcja Polska

Stanisław Lem – jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy. Jaki był? Dlaczego wciąż fascynuje?

11.08.2021 09:30
Popularność książek jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku wciąż rośnie, jego proza podbija między innymi rynki azjatyckie – zapewnia Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz Stanisława Lema. Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a ich łączny nakład to ponad 30 milionów egzemplarzy.
Audio
  • Wojciech Zemek, wieloletni sekretarz pisarza, o twórczości Stanisława Lema. Rozmowa Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wydania Solarisa Stanisława Lema w różnych językach
Wydania "Solarisa" Stanisława Lema w różnych językachFoto: HTO [CC0], from Wikimedia Commons

Rok 2021 to Rok Stanisława Lema. Setna rocznica urodzin Stanisława Lema wypada bowiem właśnie w tym roku, 12 września 2021 roku mija równo 100 lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX wieku.

Stanisław Lem jest najczęściej tłumaczonym polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF na świecie. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista, filozof.

Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. „Solaris”, „Cyberiada”, „Głos Pana” czy „Bajki robotów” do dziś fascynują i inspirują pisarzy oraz twórców kina i teatru, a motywy z jego twórczości są obecne w kulturze masowej, np. w grach komputerowych. Charakterystyczne dla literatury Lema są wątki związane z pojawieniem się na naszej planecie przybyszów z Kosmosu, wojny gwiezdne, „bunty robotów” skierowane przeciwko ich twórcom.

W ustanowionym przez Sejm RP Roku Lema, wieloletni sekretarz pisarza Wojciech Zemek, mówi o fenomenie jego twórczości,  uniwersalnych treściach podejmowanych w powieściach i o tym, jak Stanisław Lem oceniałby dzisiejsze czasy. Rozmowa Ewy Plisieckiej.