Mają tam spędzić czterdzieści cztery dni. W tym czasie podejmą działania zmierzające do rewitalizacji bazy. Zainstalują też aparaturę, która w sposób zautomatyzowany będzie dokonywać pomiarów sejsmicznych i magnetycznych. Polarnicy pobiorą również próbki do badań geologicznych, hydrologicznych i środowiskowych.
W czwartej Wyprawie Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego uczestniczy czworo naukowców - profesor Monika Kusiak - geochemik, profesor Marek Lewandowski - geofizyk, profesor Wojciech Miloch - fizyk oraz doktor Adam Nawrot - geomorfolog.
Pomysłodawcą i kierownikiem projektu rewitalizacji bazy jest profesor Marek Lewandowski. Profesor Monika Kusiak będzie pierwszą Polką w Oazie Bungera.
Polska Stacja Antarktyczna imienia Antoniego Dobrowolskiego jest najstarszą naszą placówką badawczą w Antarktyce, a zarazem jedyną, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Drugą bazą w Antarktyce jest Stacja imienia Henryka Arctowskiego znajdująca się na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.
Stacja imienia Antoniego Dobrowolskiego została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki przekazał ją Polsce. Techniczne przejęcie bazy przez Polską Akademię Nauk nastąpiło w styczniu 1959 roku. Od 1979 roku nie prowadzono w niej badań.
Uczestnicy czwartej Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej imienia Antoniego Dobrowolskiego mają wrócić do kraju w drugiej połowie marca.
IAR/dad