Redakcja Polska

System rakietowy S-400 jest już na Białorusi. Pokrywa zasięgiem całe terytorium Polski

03.02.2022 11:05
System rakietowy S-400 Triumf ze Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji, zaangażowany w sprawdzianie sił reagowania Państwa Związkowego, został dostarczony na Białoruś – poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.
System rakietowy S-400
System rakietowy S-400Shutterstock/ovbelov

Rakiety S-400 mają zostać rozmieszczone "na poligonie w obwodzie brzeskim", przy granicy z Polską, a następnie objąć dyżur bojowy w systemie obrony przeciwlotniczej Białorusi i Rosji.

Wcześniej resort obrony w Moskwie zapowiadał, że w związku ze sprawdzianem sił reagowania na Białoruś trafią dwa dywizjony rosyjskich rakiet S-400 Triumf.

Na Białorusi trwa nieplanowana inspekcja sił reagowania Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Pierwszy jej etap to przerzut i organizacja wojsk oraz ochrona obiektów wojskowych na terytorium Białorusi i działania sił obrony przeciwlotniczej.

Na Białoruś od dwóch tygodni przerzucane są rosyjskie wojska i uzbrojenie, głównie ze Wschodniego Okręgu Wojskowego na Dalekim Wschodzie Rosji. Oprócz kilkudziesięciu pociągów z różnego rodzaju uzbrojeniem na Białoruś dotarło już 12 myśliwców Su-35S, a także systemy artyleryjsko-rakietowe Pancyr-S oraz – jak wynika z nieoficjalnych danych - systemy artylerii rakietowej Uragan.

Drugi etap będą stanowić manewry wojskowe "Związkowa Stanowczość-2022".

Potężne manewry

Manewry odbędą się na poligonach: Obóz-Lesnowski, Osipowicki, Brzeski, Gożski i Domanowski, jak również w wyznaczonych terenach poza poligonami w obwodach grodzieńskim, brzeskim, witebskim i homelskim. Wykorzystane zostaną również lotniska w Baranowiczach, Łunińcu, Lidzie i Maczuliszczach.

Ministerstwa obrony Białorusi i Rosji przekonują, że parametry ćwiczenia – liczba żołnierzy i sprzętu - nie podlegają pod Dokument Wiedeński OBWE i nie wymagają notyfikowania innych państw i zapraszania obserwatorów.

Mińsk uzasadnił przeprowadzenie manewrów "sytuacją wokół granic Białorusi, wzrostem napięcia w Europie i zaostrzeniem się sytuacji polityczno-wojskowej na świecie".

Eksperci łączą niezapowiedzianą "inspekcję" sił Państwa Związkowego oraz manewry na południu graniczącej z Ukrainą Białorusi z działaniami Moskwy wobec Kijowa – w celu wywarcia jeszcze większej presji na władze Ukrainy, a w najgorszym scenariuszu, nawet możliwego ataku z terytorium Białorusi. Z kolei na Białorusi obecność dużej liczby rosyjskich wojsk budzi obawy, że mogą one pozostać tam "na dłużej".


PAP/dad

Stany Zjednoczone wyślą dodatkowych żołnierzy do Polski, Niemiec i Rumunii

02.02.2022 16:19
Stany Zjednoczone tymczasowo rozlokują dodatkowe wojska na wschodniej flance NATO - w Polsce, Niemczech i Rumunii- poinformował Pentagon.

Koniec sporu o Turów. Polscy i czescy negocjatorzy porozumieli się

03.02.2022 09:48
Zespół negocjacyjny pod przewodnictwem minister środowiska Anny Moskwy uzgodnił z czeską stroną treść porozumienia ws. kopalni Turów; w środę wieczorem polski rząd w trybie obiegowym przyjął treść porozumienia - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od źródła zbliżonego do sprawy.

"Istotna i znacząca decyzja". Szynkowski vel Sęk o wysłaniu do Polski amerykańskich żołnierzy

03.02.2022 09:02
Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk odnosząc się decyzji o wysłaniu do Europy kolejnych żołnierzy USA, mówił, że "każda decyzja naszych sojuszników wzmacniająca polskie bezpieczeństwo jest w tym szczególnym geopolitycznym kontekście decyzją istotną i znaczącą".