Redakcja Polska

Niderlandy wesprą wschodnią flankę NATO. Przekazały też Ukrainie sprzęt i uzbrojenie

22.02.2022 11:53
Francja chce stworzyć nową misję wojskową w Rumunii wraz z Holandią, aby lepiej chronić południowo-wschodnią flankę NATO przed możliwą agresją Rosji. Paryż postrzega Holandię jako "strategicznego partnera", powiedział szef francuskich sił brojnych generał Thierry Burkhard w wywiadzie dla dziennika "NRC".  Z kolei rząd Holandii podjął w ubiegły piątek decyzję, iż zaopatrzy siły zbrojne Ukrainy m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min lądowych oraz morskich.
Na Ukrainę trafiły wielkokalibrowe karabiny snajperskie
Na Ukrainę trafiły wielkokalibrowe karabiny snajperskieFot.: Pixabay/shepardhumphries

Burkhard przebywał w ostatnich dniach z roboczą wizytą w Niderlandach i w tym czasie udzielił obszernego wywiadu dziennikowi "NRC". Zdaniem głównodowodzącego francuskiej armii Holandia ma wystarczający potencjał militarny, aby wspólnie z Francją utworzyć nową misję NATO w Rumunii. "Militarnie obie strony są gotowe do uruchomienia misji, potrzebna jest jedynie ostateczna decyzja polityczna" – powiedział generał. Rzecznik holenderskiego resortu obrony powiedział "NRC", że jeszcze nie ma oficjalnej prośby Francji w tej sprawie, ale francuskie życzenia będą rozpatrywane "bardzo poważnie".

NATO nie podjęło jeszcze decyzji o rozszerzeniu tzw. wzmocnionej wysuniętej obecności w Europie Wschodniej. Zdaniem gazety ministerstwo obrony nie chce więc przesądzać sprawy.

Holandia od kilku lat uczestniczy w niemieckiej grupie bojowej NATO na Litwie. Pod koniec roku gabinet premiera Marka Ruttego podjął decyzję o rozszerzeniu misji do około trzystu żołnierzy.

Ponadto, ze względu na rosnące napięcie wokół Ukrainy, rząd zdecydował o stacjonowaniu w Bułgarii dwóch myśliwców F-35.

Holandia wysyła Ukraińcom uzbrojenie

Z kolei w ubiegłym tygodniu rząd Niderlandów podjął decyzję, iż zaopatrzy siły zbrojne Ukrainy m.in. w karabiny snajperskie z amunicją, hełmy, kamizelki kuloodporne, radary i detektory do wykrywania min lądowych oraz morskich.

- Musimy dążyć do zapobieżenia wojnie - mówił w piątek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. Decyzja rządu premiera Marka Ruttego jest odpowiedzią na prośbę władz w Kijowie o wsparcie militarne ze względu na zagrożenie na granicy ukraińsko-rosyjskiej. 

Z informacji przekazanej mediom wynika, iż na Ukrainę trafi m.in. 3 tys. hełmów, 2 tys. kamizelek, 30 wykrywaczy metali oraz dwa roboty, które służą do wykrywania min. Dostarczone mają być również radary (siedem sztuk ) oraz 100 karabinów snajperskich z 30 tys. sztuk amunicji. 

- Ukraina musi być w stanie obronić się przed ewentualnym rosyjskim atakiem zbrojnym - powiedział minister Hoekstra wyjaśniając dziennikarzom, dlaczego rząd zdecydował się dostarczyć broń i sprzęt wojskowy.


PAP/dad

Wszystkie polskie placówki dyplomatyczne na Ukrainie funkcjonują

22.02.2022 09:34
Na Ukrainie funkcjonują wszystkie polskie placówki dyplomatyczne. Na razie nie ma decyzji o wycofaniu dyplomatów do Polski – powiedział we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Bloomberg: personel ambasady USA na Ukrainie ewakuowany ze Lwowa do Polski

22.02.2022 09:37
Personel placówek dyplomatycznych USA na Ukrainie zostanie przeniesiony ze Lwowa do Polski z powodu obaw dotyczących bezpieczeństwa - podała agencja Bloomberg. Według dziennikarzy, pracownicy mogą wrócić we wtorek, jeśli w międyzczasie nie dojdzie do inwazji na Ukrainę.

Szef MON Mariusz Błaszczak: tylko poważne sankcje mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego

22.02.2022 11:12
Oczekujemy poważnych, nie symbolicznych sankcji wobec Rosji. Tylko poważne sankcje mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego przez Władimira Putina - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Minister potwierdził też, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik.