Redakcja Polska

Rosjanie przygotowują dużą ofensywę w obwodzie donieckim. Amerykański instytut alarmuje

15.07.2022 09:27
Rosjanie przygotowują dużą ofensywę w okolicy Słowiańska, Siewierska i Bachmutu w obwodzie donieckim - podali specjaliści amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Eksperci nie precyzują kiedy miałoby to nastąpić.
Amerykański ISW: Rosjanie przygotowują ofensywę w obwodzie donieckim
Amerykański ISW: Rosjanie przygotowują ofensywę w obwodzie donieckimPAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

O kierunku przyszłego natarcia ma świadczyć systematyczny, silny ostrzał pozycji ukraińskich, a także próba zdobycia przez Rosjan ośmiokilometrowego odcinka terenu między Siewierskiem i Wierchniekamieńskiem. Stworzyłoby to dogodne pozycje wyjściowe ewentualnej ofensywy.

Tezę o przygotowywanym natarciu potwierdza, zdaniem specjalistów, wznowienie przez Rosjan działań zaczepnych na północny wschód od miasteczka Awdijiwka w celu ominięcia ukraińskich umocnień w tej okolicy.

Rozpoczęcie działań na dużą skalę opóźnia silny opór strony ukraińskiej, która w ciągu ostatniej doby odparła Rosjan w rejonie Siewierska. Rosjanie nie osiągnęli również sukcesu w okolicy Bachmutu. Walki wciąż toczą się około 20 kilometrów na południowy wschód od miasta. Siły ukraińskie zatrzymały także rosyjskie natarcie ok 6 kilometrów na północny wschód od Awdijiwki.

UE dozbroi Ukrainę? Informacje Polskiego Radia

W poniedziałek jest spodziewana wstępna zgoda na zwiększenie do dwóch i pół miliarda euro unijnego funduszu na zakupy i dostawy broni dla Ukrainy - usłyszała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Polityczne porozumienie mają osiągnąć ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Mają oni dodać 500 milionów euro do dostępnej puli pieniędzy w Europejskim Funduszu na rzecz Pokoju.

Po raz pierwszy Unia zaczęła korzystać z funduszu w lutym, zaraz po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Wtedy do dyspozycji było pół miliarda euro i później co miesiąc ten fundusz zwiększano. W praktyce wygląda to tak, że europejskie rządy, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów.

Polska jest liderem jeśli chodzi o przekazane uzbrojenie i zwroty z unijnego funduszu. Potwierdzał to w maju w Brukseli minister obrony Mariusz Błaszczak, który mówił, że sam polski udział przekroczył miliard euro. Szef MON apelował wtedy o zwiększenie funduszu. Początkowo finansowano różnego rodzaju broń i tę śmiercionośną, także kamizelki i hełmy. Teraz, zgodnie z prośbą Ukrainy, Unia skupia się przede wszystkim na ciężkim uzbrojeniu. 90 procent pieniędzy z europejskiego funduszu jest przeznaczonych na czołgi, broń przeciwpancerną i systemy przeciwlotnicze.

 

IAR/PR24/dad

Rosyjski atak rakietowy na Winnicę. Ofiary to głównie cywile, w tym dzieci

14.07.2022 13:24
W rosyjskim ataku rakietowym na ukraińską Winnicę zginęło 20 osób, w tym troje dzieci, a rannych jest 90 - z czego 50 ma ciężkie obrażenia. Dwie rosyjskie rakiety trafiły w parking i budynek w centrum miasta - spłonęło około 25 pojazdów, a budynek został poważnie uszkodzony. Znajdowały się w nim między innymi pomieszczenia biurowe i centrum medyczne.

Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules dla Sił Powietrznych RP

14.07.2022 15:15
Rozpoczęły się dostawy samolotów C-130H Hercules, które zwiększą poziom dostępności operacyjnej floty transportowej polskich Sił Powietrznych  oświadczył w czwartek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.