Stacja kontynuuje także nadawanie swoich 24-godzinnych, specjalnych programów w języku ukraińskim w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie - na 93,3 FM. Dziennikarze Polskiego Radia dla Ukrainy informują o sytuacji w tym kraju oraz przekazują szczegóły na temat tego, gdzie udać się po pomoc, czy jak załatwić formalności.
Dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzej Rybałt mówi, że informacje dla Ukraińców mają jeszcze jeden wymiar. "To jest ważne nie tylko dlatego, że uchodźcy dowiadują się bezpośrednio od dziennikarzy Polskiego Radia, jak sobie poradzić na przykład na rynku pracy, jakie są możliwości korzystania z polskiej opieki zdrowotnej czy systemu oświaty, ale również ten projekt przeciwdziała propagandzie aparatu Putina" - mówi dyrektor.
Andrzej Rybałt podkreśla, że stacja odpowiada na prośby słuchaczy. "Matki, które uciekły z Ukrainy, a mają małe dzieci, często postulowały, żeby były bajki w języku ukraińskim, a także kursy języka polskiego. Zaczął się rok szkolny w polskich szkołach. Rodzice dzieci ukraińskich prosili nas, żebyśmy udostępnili na naszych falach także kursy języka polskiego. Dlatego, że dla nich jest to podstawowy problem" - powiedział dyrektor.
Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim dla osób przybywających z Ukrainy i Ukraińców mieszkających w Polsce 2 maja. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na sześciu częstotliwościach FM. Stacji można słuchać także za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl. Sygnał publicznego nadawcy został także dodany do aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" - do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Dodatkowo Polskie Radio emituje na Ukrainę audycje także na częstotliwościach UKF - dzięki nadajnikom w Kijowie oraz dziewięciu w obwodach Donieckim i Ługańskim.
IAR/ks