Redakcja Polska

Białoruś: władze zakazały społecznych obchodów 37. rocznicy katastrofy czarnobylskiej

26.04.2023 14:08
Władze Białorusi zakazały organizacjom społecznym przeprowadzenia obchodów upamiętniających 37. rocznicę katastrofy w elektrownie nuklearnej w Czarnobylu. Odbędą się tylko oficjalne akcje z udziałem funkcjonariuszy państwowych i specjalnie dobranych statystów udających publiczność. Świadkowie informują, że w oddziałach milicji w całym kraju został wprowadzony stan najwyższej gotowości.
Audio
  • Białorusini wspominają katastrofę czarnobylską, do której doszło 37 lat temu. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Władze Białorusi zakazały organizacjom społecznym przeprowadzenia obchodów upamiętniających 37. rocznicę katastrofy w elektrownie nuklearnej w Czarnobylu
Władze Białorusi zakazały organizacjom społecznym przeprowadzenia obchodów upamiętniających 37. rocznicę katastrofy w elektrownie nuklearnej w CzarnobyluShutterstock/Miłosz Maślanka

Tradycyjnie w każdą rocznicę czarnobylskiej katastrofy białoruska opozycja organizowała w Mińsku przemarsz głównymi ulicami miasta. W tym roku takiej demonstracji w białoruskiej stolicy nie będzie. Nie oznacza to jednak, że Białorusini porzucili tę formę sprzeciwu wobec polityki Aleksandra Łukaszenki. Czarnobylskie Marsze zostaną zorganizowane w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Ich głównym hasłem jest sprzeciw wobec rozmieszczenia na Białorusi rosyjskich głowic jądrowych. Białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz tłumaczy, że w jego rodzinnym kraju Marsz Czarnobylski ma ogromne znaczenie. - Jest symbolem sprzeciwu wobec kłamstw reżimu i manifestacją świadczącą, że Białorusini chcą żyć w demokratycznym państwie - podkreśla opozycjonista.

Posłuchaj
00:55 12325945_1.mp3 Białorusini wspominają katastrofę czarnobylską, do której doszło 37 lat temu. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

W minionych latach w tym dniu odbywały się starcia manifestantów z siłami porządkowymi reżimu Aleksandra Łukaszenki. Ludzie domagali się prawdziwej informacji o katastrofie i pomocy dla ludności, która ucierpiała w wyniku napromieniowania. Władze nie zaprzestały podawania fałszywych faktów na temat Czarnobyla i sprzedają w całym kraju produkty żywnościowe wytworzone w skażonych rejonach, przede wszystkim na południu i wschodzie Białorusi.

Mieszkańcy Białorusi, a także Litwy i Ukrainy wspominają, jak w kwietniu 1986 roku dowiedzieli się o katastrofie czarnobylskiej i elementarnych środkach ostrożności z komunikatów Polskiego Radia. Sowieckie środki masowego przekazu podawały w tym czasie meldunki o sukcesach gospodarki socjalistycznej i kierowniczej roli partii. 

37-ma rocznica katastrofy w Czarnobylu jest podwójnie symboliczna dla Ukraińców, którzy pamiętają o tragicznych wydarzeniach z 1986 roku i o wtargnięciu rosyjskiego agresora na teren elektrowni jądrowej w 2022 roku.

IAR/dad

Chmura z Czarnobyla nad Polską. Co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku?

26.04.2020 17:29
Kiedy w noc 26 kwietnia 1986 roku, o godz. 1:23 w nocy, reaktor w Czarnobylu topił się w następstwie splotu okoliczności i błędów, które popełniono w trakcie przeprowadzanego wówczas testu, nie istniała w Polsce żadna instrukcja czy plany na wypadek takiej katastrofy.