Redakcja Polska

Rosjanie rozmieścili przy granicy z Ukrainą przeciwokrętowe systemy rakietowe. Mogą nimi atakować Kijów

14.06.2023 12:41
W obwodzie briańskim w Rosji, przy granicy z Ukrainą, rozmieszczono dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych Bał wyposażony w pociski o zasięgu 500 km; jest to uzbrojenie, którym siły agresora mogą zaatakować m.in. Kijów - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Ostrzelany blok mieszkalny w Kijowie
Ostrzelany blok mieszkalny w KijowieDSNS/Państwa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych

Dywizjon znajduje się na wyposażeniu 11. samodzielnej brygady rakietowo-artyleryjskiej sił obrony wybrzeża Floty Czarnomorskiej, stacjonującej w miejscowości Utasz w Kraju Krasnodarskim, w pobliżu okupowanego przez Rosję Krymu. Pociski rakietowe Ch-35 i Ch-35U, wykorzystywane przez system Bał, są przeznaczone do niszczenia okrętów, lecz wróg może ich też używać do atakowania celów na lądzie. Wyrzutnie przeciwokrętowe Bastion i Bał stosowano już w ubiegłym roku do ostrzeliwania Odessy, Mikołajowa i Oczakowa - czytamy na łamach rządowego serwisu, a także branżowego ukraińskiego portalu wojskowego Defense Express.

W 2021 roku w Rosji zmodernizowano pociski Ch-35 i Ch-35U, zwiększając ich zasięg rażenia z 260 do 500 km - ostrzegło Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Ch-35U nie osiąga prędkości dźwięku, lecz wyróżnia się niewielkimi rozmiarami, co utrudnia zestrzelenie tych pocisków przez jednostki obrony przeciwrakietowej. Długość Ch-35U to zaledwie około 5 metrów. Dla porównania, rosyjskie pociski manewrujące Ch-101 mierzą prawie 7,5 metra - zauważył Defense Express.

"Zważywszy na deklarowaną specyfikację techniczną Ch-35U, należy liczyć się z tym, że siły (agresora) wykorzystają systemy Bał rozmieszczone (przy) północnej (granicy) Ukrainy do ataków rakietowych na tereny, których nie mogli ostrzelać z okupowanego Krymu. Stawia to wśród potencjalnych celów stolicę Ukrainy, Kijów" - podkreślili ukraińscy analitycy ds. wojskowości. 


PAP/dad

Arkadiusz Mularczyk: udało nam się umiędzynarodowić sprawę reparacji od Niemiec

14.06.2023 09:46
Dziś społeczność zarówno w USA, jak i w Europie doskonale wie, o co chodzi w sprawie reparacji od Niemiec, udało nam się ją umiędzynarodowić - powiedział wiceminister spraw zagranicznych RP Arkadiusz Mularczyk podczas międzynarodowej konferencji w Atenach na temat prawnych aspektów dochodzenia odszkodowań i reparacji po konfliktach zbrojnych.

Polak na czele Eurokorpusu. Szef MON wręczył nominację

14.06.2023 14:36
Gen. broni Jarosław Gromadziński otrzymał od wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka nominację na stanowisko dowódcy Eurokorpusu. Gen. bryg. Adam Rzeczkowski obejmie stanowisko zastępcy szefa sztabu Eurokorpusu - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ambasador RP Bartosz Cichocki odwiedził zalany przez Rosjan Chersoń

14.06.2023 15:03
Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki odwiedził Chersoń. Spotkał się z władzami obwodu, który ucierpiał w wyniku powodzi spowodowanej wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze. W rozmowie z Polskim Radio dyplomata ocenił, że katastrofa będzie miała wieloletnie negatywne skutki. Jak dodał, objęty powodzią region potrzebuje pomocy.