Redakcja Polska

Niemcy nie zwrócą polskich dóbr kultury. Domagają się za to... ich zwrotu z naszej strony

15.06.2023 14:19
Niemcy nic nie robią, żeby można było odzyskać to, co ukradli. Mają prawo, które umożliwia w zasadzie przedawnienie. Takie prawo to jest zbójeckie prawo, niezgodne z dyrektywami europejskimi - powiedział na antenie Radia Gdańsk wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Frank-Walter Steinmeier i Piotr Gliński
Frank-Walter Steinmeier i Piotr GlińskiŹródło: Twitter/Piotr Gliński

Minister kultury pytany był o swoje spotkanie z niemiecką minister ds. kultury i mediów Claudią Roth. W rozmowach poruszona została kwestia między innymi restytucji polskich dóbr kultury i odszkodowań za straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej.

- Niemcy nic nie robią, żeby można było odzyskać to, co ukradli. Mają prawo, które umożliwia w zasadzie przedawnienie. Ktoś, kto po 30 latach posiada coś, co uzyskał w dobrej wierze, może stać się tego właścicielem, nawet jeśli ta rzecz została zrabowana. Takie prawo jest zbójeckie i niezgodne z dyrektywami europejskimi. Mimo że w umowie koalicyjnej obecnego rządu było zapisane, że będą chcieli to zmienić, to jednak nic się nie dzieje — powiedział wicepremier Gliński.

Szefowa resortu niemieckiej "kultury", stwierdzić miała, że "jest to w kompetencji innego resortu". - Dodatkowo, gdy mówiłem, że najwyższy czas, by Niemcy zrobili coś więcej, jeśli chodzi o zwroty zrabowanych dzieł sztuki, pani minister mówiła o zwrotach z Polski do Niemiec. Nie będę tego komentował, ale myślę, że taki mamy stan relacji z Niemcami. Niemcy nadal w sposób arogancki odnoszą się do tych spraw i szukają symetryzmu — wskazał minister kultury.

Prof. Gliński poinformował również, że na spotkaniu mówił o stratach wojennych oraz o raporcie dotyczącym odszkodowań.

- Te dwa punkty wypełniły godzinę naszego spotkania, choć była to rozmowa bez sensownego oddźwięku z drugiej strony. Praktycznie nie zaczęliśmy nawet rozmowy o pomniku. Gdy zaproponowałem minister, by została jeszcze pięć minut, byśmy wymienili stanowiska, usłyszałem, że delegacja niemiecka nie ma na to czasu — mówił "Gość Dnia Radia Gdańsk".

IAR/Radio Gdańsk

Piotr Wawrzyk: to Trójkąt Weimarski i USA po wojnie będą kształtować bezpieczeństwo w Europie

15.06.2023 11:28
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk powiedział w rozmowie z PAP, że kraje Trójkąta Weimarskiego wraz z USA będą - po zakończeniu wojny w Ukrainie - odgrywały wiodącą rolę w kształtowaniu nowej architektury bezpieczeństwa. Zaznaczył, że Polska nie jest wyłączona z podejmowania najważniejszych decyzji.

Rosji brakuje pieniędzy, więc chce przejąć za bezcen zagraniczne firmy

15.06.2023 12:04
Rosja przygotowuje się do przejęcia zagranicznych firm, którym do tej pory nie udało się opuścić rosyjskiego rynku - informuje portal śledczy The Bell. W ocenie dziennikarzy portalu, Kremlowi brakuje pieniędzy, więc w ten sposób chce uzupełnić braki w budżecie.

"Akt terroryzmu i zbrodnia wojenna" - Parlament Europejski o wysadzeniu zapory na Dnieprze przez Rosjan

15.06.2023 13:12
Akt terroryzmu i zbrodnia wojenna - takimi słowami określił Parlament Europejski wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. Deputowani przyjęli rezolucję potępiającą Rosję. Była ona planowana jeszcze przed zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce i jest zatytułowana „Obudowa Ukrainy i jej integracja ze wspólnotą euroatlantycką”, ale kilka paragrafów poświęcono zaporze.