Ponad 900 tysięcy dzieci z Ukrainy korzysta w Polsce z możliwości edukacyjnych, ponad 450 tysięcy uchodźców otrzymało wsparcie psychologiczne, a ponad 370 tysięcy kobiet i dzieci otrzymało dostęp do opieki zdrowotnej. To tylko niektóre rezultaty działań podjętych w ostatnim roku przez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. Raport "Nadzieja w czasie kryzysu: Rok pomocy UNICEF dla dzieci i rodzin w Polsce, które uciekły przed wojną w Ukrainie" przedstawiono w Warszawie w obecności Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy. Przedstawia on sytuację rodzin uchodźczych w Polsce w ciągu ostatniego roku oraz działania pomocowe na ich rzecz podjęte przez UNICEF wraz z rządem, samorządami i organizacjami pozarządowymi.
04:50 Raport UNICEF.mp3 Raport UNICEF "Nadzieja w czasie kryzysu" dot. pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce - materiał Ewy Plisieckiej
Wojna w Ukrainie spowodowała najszybszy kryzys przesiedleńczy na świecie i największy w Europie od czasu II wojny światowej. W szczytowym momencie w Polsce przebywało 3,5 mln uchodźców z Ukrainy. Jak mówiła podczas prezentacji raportu małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda, dzieci to najdelikatniejsza i najczulsza tkanka w organizmie każdego narodu, to jego przyszłość i nadzieja. Doskonale wiedzą o tym także rosyjscy agresorzy. Nie wahają się bombardować szkół, przedszkoli, szpitali położniczych, pediatrycznych, wreszcie prowizorycznych schronów z wyraźnym napisem "dzieci" – podkreśliła pierwsza dama. Podziękowała jednocześnie międzynarodowym organizacjom, w szczególności UNICEF-owi, za wsparcie dla Polski. Organizacja współpracuje z resortami zdrowia, edukacji, sprawiedliwości oraz rodziny i polityki społecznej.
Obecnie w Polsce przebywa ponad półtora miliona uchodźców z Ukrainy, około 90 procent z nich to kobiety i dzieci.
IAR/ep