Redakcja Polska

"Washington Post": ukraińscy piloci nie zakończą szkoleń na samolotach F-16 przed latem 2024 roku

11.08.2023 14:28
Grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku - powiadomił w piątek dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i siłach zbrojnych Ukrainy.
Politico: wyłoniono pierwszą grupę ośmiu ukraińskich pilotów, którzy odbędą szkolenia na myśliwcach F-16
Politico: wyłoniono pierwszą grupę ośmiu ukraińskich pilotów, którzy odbędą szkolenia na myśliwcach F-16Aditya0635 / Shutterstock

W początkowej fazie ćwiczeń uczestniczy tylko sześciu pilotów, a dwóch kolejnych zakwalifikowano jako kandydatów rezerwowych. Chociaż są to osoby mówiące płynnie po angielsku, muszą najpierw wziąć udział w czteromiesięcznych kursach w Wielkiej Brytanii, aby nauczyć się terminologii związanej z obsługą F-16. Instruktaż dla pilotów odbędzie się wraz ze szkoleniem personelu naziemnego, mniej zaawansowanego pod względem językowym. Stanie się tak, ponieważ władze Danii poprosiły o wspólne zajęcia dla całych załóg, a nie tylko pilotów - przekazał "WP", powołując się na swoich informatorów z Kijowa.

Władze Ukrainy mają o to żal do zachodnich partnerów, ponieważ twierdzą, że w ten sposób początek właściwego szkolenia z obsługi F-16 przesunie się do stycznia 2024 roku, a jego zakończenie - aż do lipca. Druga grupa pilotów będzie gotowa jeszcze później, czyli pod koniec przyszłego roku.

Odwlekanie w czasie

"To się nazywa odwlekanie w czasie" - ocenił jeden z rozmówców "Washington Post" z Ukrainy, podkreślając, że nie chce wypowiadać się zbyt krytycznie pod adresem USA i państw Europy, żeby "nie wyjść na niewdzięcznego".

Nieco odmienną wersję przedstawiły cytowane przez dziennik źródła w Waszyngtonie. Według strony amerykańskiej Ukraina nie posiada obecnie większej liczby pilotów z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i językowym. Dlatego we wstępnej fazie szkoleń na F-16 weźmie udział zaledwie sześć osób, natomiast łącznie strona ukraińska zgłosiła Stanom Zjednoczonym nazwiska ośmiu pilotów.

"Ukraina dysponuje tylko garstką pilotów gotowych do rozpoczęcia treningów. Jest też około 24 kolejnych, o których (władze w Kijowie) powiedziały nam, że te osoby potrzebują dodatkowych kursów z języka angielskiego, zanim będą mogły wykonać kolejne kroki" - przyznał rozmówca dziennika.

Ukraińcy podołają?

Tak niewielkie liczby wywołały w Waszyngtonie pytania o poziom przygotowania Ukrainy do uruchomienia tak ambitnego programu w samym środku walki o przetrwanie państwa - podkreślił "Washington Post".

Pierwsza grupa naszych wojskowych jest już gotowa rozpocząć szkolenia z obsługi samolotów F-16. Są to nie tylko piloci, ale też żołnierze innych specjalności. Celem tego przedsięwzięcia nie będzie jednak tylko opanowanie obsługi F-16. Zadanie jest dużo bardziej ambitne, ponieważ wiąże się z przekwalifikowaniem ukraińskiego lotnictwa z samolotów produkcji sowieckiej na maszyny zgodne ze standardami NATO - zapowiadał 13 lipca rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat.

Międzynarodowe wysiłki

Ministrowie 11 państw NATO: Polski, Belgii, Kanady, Danii, Holandii, Luksemburga, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Szwecji i Wielkiej Brytanii powołali 11 lipca na szczycie NATO w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze samolotów F-16.

Centrum szkoleniowe dla wojskowych z Ukrainy miało powstać w Rumunii i rozpocząć funkcjonowanie w sierpniu. Zaangażowane kraje postanowiły udostępnić swoje obiekty, instruktorów i inny personel potrzebny do tego, by przeprowadzić treningi ukraińskich pilotów, techników i personelu pomocniczego.

Przed szczytem Sojuszu wiele europejskich państw zgłaszało gotowość do udziału w koalicji na rzecz szkolenia Ukraińców na F-16. Staraniom o przekazanie tych maszyn Kijowowi przewodziły Holandia i Dania, lecz sfinalizowanie tego przedsięwzięcia wymaga zgody kraju producenta - Stanów Zjednoczonych.

Pod koniec czerwca Departament Stanu informował, że wnioski od sojuszników są rozpatrywane, ale cała procedura dostarczenia F-16 może potrwać kilka miesięcy.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina F-16

Z cmentarza w Grodnie usunięto tablicę pamiątkową w języku polskim

11.08.2023 11:55
"Z cmentarza wojennego w Grodnie, gdzie pochowani są polscy żołnierze polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku, usunięto tablicę pamiątkową w języku polskim" - poinformowało w piątek opozycyjne białoruskie pismo "Nowy Czas".

Pytania w referendum. Jarosław Kaczyński: chcemy, aby o majątku narodowym decydowało społeczeństwo

11.08.2023 12:37
- To referendum jest bardzo ważne, ponieważ jeżeli będzie na nim odpowiednio duża frekwencja, to będzie ono wiążące dla każdej władzy. Naród musi się wypowiedzieć - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Rano na profilach partii w mediach społecznościowych zaprezentowane zostało pierwsze pytanie referendalne. 

Eksport broni z Polski rośnie z powodu wojny na Ukrainie. Kraby, Pioruny i Groty zdeklasowały konkurencję

13.08.2023 16:00
Wojna za naszą wschodnią granicą zmusiła do inwestycji w krajową zbrojeniówkę, która po latach niedofinansowania pokazała swoje technologiczne możliwości. Coraz więcej krajów interesuje się polskimi dronami, rakietami przeciwlotniczymi Grom i Piorun, haubicami Krab, transporterami Rosomak i Borsuk. Przedstawiamy typy broni, które stały się szlagierem na światowych rynkach.