Redakcja Polska

Zielone światło ministrów UE dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym. Polska krytyczna

28.09.2023 15:26
Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał podczas obrad w Brukseli, że te przepisy nie rozwiążą problemów migracyjnych.
Audio
  • Zielone światło ministrów UE dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym, Polska krytykuje [posłuchaj]
Bartosz Grodecki
Bartosz GrodeckiPAP/Wojciech Olkuśnik

Jest zielone światło ministrów spraw wewnętrznych unijnych krajów dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym. Polska krytykuje tę decyzję. Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał podczas obrad w Brukseli, że te przepisy nie rozwiążą problemów migracyjnych. 

Dziś większość krajów opowiedziała się za przyjęciem ostatniego elementu paktu migracyjnego. Chodzi o rozporządzenie dotyczące sytuacji kryzysowych, określające warunki uruchomienia procedur nadzwyczajnych i zatrzymywania migrantów na granicach zewnętrznych w oczekiwaniu na rozpatrzenie wniosków azylowych. Teraz ambasadorowie unijnych państw mają przygotować stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu całego paktu.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki skrytykował pośpiech w pracach nad przepisami i chęć ich zatwierdzenia przed czerwcowymi wyborami do Europarlamentu.

"Wydaje się, że pozbawiamy się tak ważnej w tym pakcie precyzji legislacyjnej, a przyjęte rozwiązania, mam wrażenie, nie odpowiedzą nam na kryzysy, w których się obecnie Europa znajduje. Czy rzeczywiście ta konieczność przyjęcia tego paktu z końcem kadencji tego Parlamentu Europejskiego sprawi, że rozwiążemy swoje problemy migracyjne? Moim zdaniem absolutnie tak nie będzie, a mówimy o czymś co jest rzeczą najważniejszą, czyli o bezpieczeństwie Wspólnoty i bezpieczeństwie naszych krajów" - powiedział wiceszef MSWiA. 

Pakt migracyjny określa warunki wdrożenia procedur nadzwyczajnych i liczby migrantów do przyjęcia przez państwa członkowskie oraz opłat za każdą osobę w przypadku odmowy. Ostatni element paktu migracyjnego dotyczący sytuacji kryzysowych miały być uzgodniony przez kraje członkowskie przed wakacjami, ale nie było większości. Do Polski i Węgier - czyli zdecydowanych przeciwników paktu - dołączyły wtedy Austria, Czechy, Holandia, Niemcy i Słowacja. Teraz największy kraj z tej grupy, czyli Niemcy, zdecydował się zaakceptować przepisy, co rozbiło mniejszość blokującą.

IAR/ks

Włochy domagają się stworzenia planu pomocy Afryce

14.09.2023 16:34
Premier Giorgia Meloni odniosła się w wywiadzie telewizyjnym do kryzysu na wyspie Lampedusa, na którą przybyło we wtorek i środę 7 tysięcy migrantów.

"Le Figaro": Unia Europejska bezradna wobec napływu migrantów

18.09.2023 12:42
Unia Europejska jest bezradna i osłabiona wyzwaniem migracyjnym, a kryzys z tym związany wywołał konflikt między Francją, Niemcami i Włochami – ocenia w poniedziałek dziennik "Le Figaro", zastanawiając się, czy za presją migracyjną stoi Rosja.

Premier Meloni oburzona finansowaniem organizacji przywożących migrantów. Napisała list do Scholza

26.09.2023 10:21
Premier Włoch w nocie do kanclerza Niemiec Olafa Scholza zaprotestowała przeciw finansowaniu przez Niemcy organizacji pozarządowych przywożących migrantów do Włoch i przyjmujących nielegalnych imigrantów na terenie Italii. Treść noty wysłanej w sobotę opublikowała włoska agencja prasowa ANSA.