Redakcja Polska

Szynkowski vel Sęk: zamierzamy zabiegać o rozwiązanie problemów przewoźników na najbliższej Radzie UE ds. transportu

25.11.2023 11:00
- Sprawa protestu transportowców na granicy polsko-ukraińskiej to ważna kwestia; o interesy tej branży dbamy i zamierzamy też zabiegać o rozwiązanie obecnych problemów na najbliższej Radzie UE ds. transportu - poinformował w piątek minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.
Audio
  • Utrzymują się kilkudniowe kolejki przed polsko-ukraińskimi przejściami granicznymi w Dorohusku i Hrebennem. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej
Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii EuropejskiejFoto: Polskie Radio dla Zagranicy

Premier Morawiecki wystosował zaproszenia do szefów kilku formacji politycznych: Lewicy, Polski 2050, Konfederacji i PSL. Wskazał w nim, że w związku z desygnowaniem go na premiera i powierzeniem mu misji utworzenia rządu, zaprasza do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W piątek po południu odbyło się spotkanie szefa rządu z politykami Konfederacji. W rozmowie w KPRM uczestniczył - oprócz premiera - także m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

"Dzisiejsze spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami Konfederacji zdominowała sprawa protestu transportowców na granicy polsko-ukraińskiej. To ważna kwestia, o interesy tej branży dbamy i zamierzamy też zabiegać o rozwiązanie obecnych problemów na najbliższej Radzie UE ds. transportu" - napisał Szymon Szynkowski vel Sęk na platformie X (dawniej Twitter).

"Jednocześnie jestem zdziwiony, że brak było zainteresowania gości, by przedyskutować arcyważny, aktualny temat propozycji zmian traktatów UE, kwestii projektu niezwykle groźnego dla wszystkich dziedzin życia, dotyczącego wszystkich obywateli i stanowiącego zagrożenie polskiej państwowości" - zaznaczył minister ds. Unii Europejskiej, nawiązując do przyjętej w środę w Strasburgu rezolucji, w której PE opowiedział się za zmianą traktatów unijnych.

"Uważam, że w obliczu tych fundamentalnych zagrożeń nie można pomijać tego tematu, jednocześnie biernie przyglądając się powstawaniu rządu Donalda Tuska" - podkreślił premier Morawiecki.

Polscy przewoźnicy, którzy od 6 listopada protestują na granicy z Ukrainą domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Przewoźnicy blokują drogi dojazdowe na dwa przejścia graniczne w Dorohusku i Hrebennem w województwie lubelskim, a także w Medyce i Korczowej w woj. podkarpackim.

W piątek premier Morawiecki - pytany o protest branży transportowej na granicy z Ukrainą - podkreślił, że chce, by przedstawiciele ministerstwa infrastruktury bezpośrednio na granicy rozmawiali o tym, jak rozładować ten korek, który tam się pojawił, jak rozładować ten konflikt. Szef rządu zaznaczył, że poprosił ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka o bardzo pilną interwencję w tej sprawie. "Wiem, że pan minister rozmawia ze środowiskiem transportowców i przewoźników. Rozmawia również ze stroną europejską i ukraińską" - dodał.


PAP/ho

Wkrótce poznamy proponowany przez premiera skład rządu. Mateusz Morawiecki wskazał datę

24.11.2023 14:34
- W poniedziałek przedstawię skład rządu - Koalicję Polskich Spraw. O terminie exposé porozmawiam z marszałkiem Sejmu. Rozmawiamy z parlamentarzystami kilku ugrupowań - ogłosił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Kryzys migracyjny. "Moskwa chce odwrócić uwagę Europy od Ukrainy"

24.11.2023 15:24
Rosja prowokując kryzys migracyjny na fińskiej granicy chce odwrócić uwagę Europy od Ukrainy - ocenia ukraiński dyplomata Ołeksandr Lewczenko. Finlandia od prawie dwóch tygodni zmaga się ze wzmożoną aktywnością nielegalnych imigrantów na przejściach fińsko-rosyjskich. Helsinki oskarżyły o prowokowanie kryzysu kremlowski reżim.

Polacy zaprojektują misję mapowania powierzchni Księżyca. "Polska odegra kluczową rolę"

24.11.2023 17:32
Polskie konsorcjum zaprojektuje misję mapowania Księżyca, dzięki której w przyszłości będzie można wydobywać i przetwarzać zasoby - minerały i surowce naturalne. Precyzyjnych danych dostarczy autorski satelita oparty na polskiej platformie Hypersat.