Redakcja Polska

Rosyjska propaganda usiłuje zastraszyć Polaków, wskazując jedno z naszych lotnisk jako cel

05.02.2024 14:37
Rosyjska propaganda usiłuje zastraszyć Polaków, wskazując jedno z naszych lotnisk jako cel ataku. Takie sugestie znalazły się w programie publicystycznym oficjalnej, rządowej telewizji. W ocenie rosyjskich komentatorów niezależnych, z którymi rozmawiało Polskie Radio, kremlowskim propagandystom chodzi o wywarcie presji na Polskę, aby ograniczyła swoje wsparcie dla Ukrainy.
Rosyjski naddźwiękowy bombowiec strategiczny TU-22M3
Rosyjski naddźwiękowy bombowiec strategiczny TU-22M3vaalaa/ Shutterstock

W jednym z głównych programów publicystycznych kremlowskiej telewizji, prowadzący Dmitrij Kisieliow wskazał jako cel ataku lotnisko w Rzeszowie. Objęty europejskimi sankcjami rosyjski dziennikarz zarzucił Stanom Zjednoczonym zniszczenie rosyjskiego samolotu transportowego Ił-76 i dopuścił jako działanie odwetowe uderzenie w lotnisko w polskim mieście Rzeszów przez które według niego "zaopatrywane są Siły Zbrojne Ukrainy".

Wcześniej Władimir Putin wielokrotnie w programach telewizyjnych oświadczał, że samolot transportowy Ił-76 został zestrzelony amerykańską rakietą Patriot. Według Moskwy na pokładzie maszyny miało się znajdować 65 ukraińskich jeńców, przewożonych do punktu wymiany. Kijów nie potwierdził tych informacji, nazwał je „prowokacją”, a niezależni analitycy wojskowi wskazali, że Rosja nie przedstawiła żadnych dowodów na potwierdzenie swoich twierdzeń.

Zdaniem niezależnych komentatorów, wypowiedzi dotyczące ataku na cele w państwach NATO są działaniami propagandowymi, które mają w zachodnich społeczeństwach wywołać dyskusję w sprawie dalszej pomocy dla Ukrainy. Kreml liczy, że przestraszeni obywatele będą w tej sprawie naciskali na rządy swoich państw.


IAR/dad

Marszałek Szymon Hołownia z wizytą na Litwie. "Otwieramy pewien nowy rozdział w relacjach polsko-litewskich"

05.02.2024 12:19
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział w Wilnie, że w obecnej sytuacji międzynarodowej zadaniem Polski i Litwy jest rozwijanie współpracy, zarówno w kwestii wspólnej polityki, jak i budowania bezpieczeństwa. - Mam nadzieję, że otwieramy dziś pewien nowy rozdział w relacjach polsko-litewskich - dodał marszałek Sejmu po rozmowie z przewodniczącą Sejmu Republiki Litewskiej Viktoriją Czmilyte-Nielsen.

Prokuratura sprawdza, czy doszło do nielegalnego podsłuchiwania Swiatłany Cichanouskiej

05.02.2024 13:41
Prokuratura sprawdza, czy w doszło do nielegalnych podsłuchów liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej i polityków Koalicji Obywatelskiej. Według medialnych doniesień w latach 2019-2021 w hotelach Polskiego Holdingu Hotelowego prowadzono inwigilację. "Gazeta Wyborcza" pisze, że podsłuchiwani mieli być politycy ówczesnej opozycji, a także Swiatłana Cichanouska.

300 mln euro dla Polski w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Jest zgoda KE na program pomocy

05.02.2024 14:15
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 300 milionów euro w związku z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Program ma złagodzić koszty społeczne. Jest to rządowe wsparcie, wypłacane z krajowego budżetu. Jednak pomoc publiczna zawsze wymaga zgody Komisji Europejskiej, która pilnuje, by konkurencja na unijnym rynku nie była zakłócona.