Redakcja Polska

300 mln euro dla Polski w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Jest zgoda KE na program pomocy

05.02.2024 14:15
Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia o wartości 300 milionów euro w związku z zamykaniem elektrowni opalanych węglem kamiennym i brunatnym oraz kopalni węgla brunatnego. Program ma złagodzić koszty społeczne. Jest to rządowe wsparcie, wypłacane z krajowego budżetu. Jednak pomoc publiczna zawsze wymaga zgody Komisji Europejskiej, która pilnuje, by konkurencja na unijnym rynku nie była zakłócona.
Pozostawanie przy węglu może stanowić wysoki koszt dla gospodarki.
Pozostawanie przy węglu może stanowić wysoki koszt dla gospodarki.Shutterstock/ Rudmer Zwerver

Program zostanie przeznaczony na wsparcie pracowników, którzy stracą pracę. Przewiduje roczne odprawy, na które pracownicy mogą się zdecydować w zamian za odprawy przewidziane w obowiązujących układach zbiorowych pracy. Polska zgłosiła również Brukseli, ze względu na pewność prawa, urlopy płatne wynoszące maksymalnie 4 lata i przeznaczone dla pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego, wypłacane do czasu przejścia na emeryturę. Program ma być realizowany przez 10 lat, do lutego 2034 roku. Po upływie tego terminu Polska może się zwrócić o przedłużenie programu.

Posłuchaj
00:51 12798475_1.mp3 Zgoda KE na polski program w wys.300 mln euro w związku z zamykaniem elektrowni i kopalni. Matreriał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Zgoda na program to dowód na to, że Komisja zdecydowanie dąży do transformacji ekologicznej, nie pozostawiając jednocześnie nikogo w tyle - skomentowała wiceprzewodnicząca Komisji odpowiedzialna za konkurencję Margrethe Vestager. Komisja uznała, że program jest niezbędny i odpowiedni z punktu widzenia łagodzenia skutków społecznych. Ma efekt zachęty, ponieważ zwiększa społeczną akceptację dla zamykania elektrowni opalanych węglem, oraz kopalni węgla kamiennego, skłania również przedsiębiorstwa do szybkiego podejmowania decyzji o zamykaniu. Według Komisji pomoc jest również proporcjonalna, ponieważ ogranicza się do pokrycia określonych kosztów społecznych, które beneficjent ponosi w związku z zakończeniem działalności.


IAR/dad

Dolny Śląsk chce brać przykład z duńskiego miasta, które za 5 lat stanie się neutralne klimatycznie

01.02.2024 15:06
Dolny Śląsk chce brać przykład z duńskiego miasta Sonderborg, które za 5 lat stanie się neutralne klimatycznie. W tym celu w Warszawie podpisano porozumienie między Instytutem Rozwoju Terytorialnego, reprezentującym województwo dolnośląskie, a ProjectZero - duńską inicjatywą publiczno-prywatną. Działa ona na rzecz neutralności emisyjnej Sonderborga.

Największy polski bank PKO BP ma nową radę nadzorczą

02.02.2024 13:33
Największy polski bank PKO BP ma nową radę nadzorczą. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie odwołało 8 z 10 dotychczasowych członków - między innymi Roberta Pietryszyna, Macieja Łopińskiego i Wojciecha Jaińskiego.

Deficyt budżetowy za 2023 rok zaskoczył. Resort finansów podał najnowsze dane

02.02.2024 16:08
Deficyt budżetu państwa na koniec grudnia 2023 r. wyniósł 85,5 mld zł - wynika z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów szacunkowych danych. Zaplanowany w budżecie deficyt na koniec ubiegłego roku miał wynieść 92 mld zł.

"Giganty" trafiły do elektrowni w Ostrołęce. Dwa transformatory blokowe już na placu budowy

03.02.2024 16:58
Na teren budowy bloku gazowo-parowego w Ostrołęce dotarły dwa pierwsze transformatory blokowe z czterech wyprodukowanych w Chinach. Wszystkie trafiły drogą morską do Gdyni pod koniec stycznia. Dwa pozostałe na plac budowy mają dotrzeć w najbliższym czasie.